Ile może wystawać ładunek z przyczepy lekkiej?
Zdarzyło Ci się kiedyś przewozić ładunek, który wystawał z przyczepy?
Czy wiesz ile może wystawać ładunek z przyczepy aby jego transport był zgodny z prawem? Informacje znajdziemy w Prawie o Ruchu Drogowym, gdzie zostały opisane zasady transportu ładunków. Ustawa jasno precyzuje ile może wystawać ładunek z przyczepy.
Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu przyczepy?
Ładunek nie może wystawać z tyłu przyczepki samochodowej na odległość większą niż 2 m od jej tylnej płaszczyzny lub zespołu pojazdów. Oczywiście należy pamiętać, że ładunek nie może zasłaniać świateł, a tablice rejestracyjne muszą być widoczne.
Obowiązkowe jest oznakowanie ładunku, dopiero gdy wystają więcej niż 0,5 m.
Chociaż warto znakować wystające ładunki zawsze. W przypadku przyczepy kłonicowej, takiej do przewozu drewna, odległość tę liczy się od ostatniej osi przyczepy. Wyjątek stanowi przewóz drewna długiego, które może wystawać nawet do 5 m poza oś przyczepy kłonicowej. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku zestawów ciężarowych przy przewożeniu drewna z terenów leśnych.
Ile może wystawać ładunek z przodu pojazdu przyczepy?
Ładunek wystający z przodu przyczepki musi być tak umieszczony, aby nie wystawały więcej niż 0,5 m poza przednią płaszczyznę pojazdu. Ładunek, który za bardzo wystaje z przyczepy może przy określonych manewrach uderzyć w samochód i spowodować szkody. Przepis mówiący o tym że, ładunek może wystawać z przyczepy do przodu nie więcej niż 0,5 m należy stosować bardzo ostrożnie.
Ile może wystawać ładunek z boku pojazdu przyczepy?
Ładunki wystające z boku pojazdu muszą spełniać dwa warunki. Po pierwsze nie mogą wystawać więcej niż 23 cm z każdej strony przyczepy. Po drugie łączna szerokość przyczepy wraz z ładunkiem nie może być większa niż 2,55 m. W przypadku gdy szerokość przyczepy wynosi 2,55 m wtedy nie może być więcej niż 3 m.
W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór części do przyczep.
Ile może wystawać przewożony ładunek na bagażniku dachowym?
Nie może on przekraczać 2 m od tylnego obrysu samochodu, 0,5 m od przedniego obrysu i 1,5 m od siedzenia kierowcy. Ile może wystawać ładunek z bagażnika? W przepisach sprecyzowano, że powinno to być nie więcej niż 2 metry od tylnego obrysu samochodu.
Jak przewozić długie elementy na przyczepie?
W przypadku gdy przewożony ładunek jest zbyt długi i wystaje z tyłu przyczepy musi być odpowiednio oznakowany. Służą do tego białoczerwone pasy umieszczone na tarczy lub namalowane bezpośrednio na ładunku.
Jak zabezpieczyć wystający ładunek?
Jeśli ładunek wystaje z przodu przyczepy należy go oznaczyć pomarańczową chorągiewką o wymiarach 50 x 50 cm lub czterema pasami, naprzemiennie w kolorze białym i czerwonym.
Ładunek z tyłu pojazdu kiedy widoczność jest ograniczona, na skraju wystającego ładunku należy umieścić światło w kolorze białym. W okresie niedostatecznej widoczności dodatkowo, przy najbardziej wystającej do tyłu krawędzi umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe. W przypadku przewozu drewna długiego dopuszcza się zamiast pasów umieszczenie na końcu ładunku chorągiewki lub tablicy w kolorze pomarańczowym. Pamiętaj, że ładunek może wystawać maksymalnie 2 m od tylnego obrysu pojazdu.
Kiedy kierowca ma obowiązek oznakować wystający ładunek przyczepy?
Wtedy kiedy ładunek wystaje poza boczny obrys samochodu lub samochodu. Oznakowane w tym przypadku jest obowiązkowe. Używamy w tym celu chorągiewki barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, przymocowaną do najbardziej wystającej poza pojazd krawędź ładunku, a w okresie niedostatecznej widoczności dodatkowo umieszczamy białe światło odblaskowe skierowane do przodu przyczepy i czerwone światło oraz czerwone światło odblaskowe skierowane do tyłu. Ładunki wystające poza tylny obrys przyczepy wg przepisów powinny być oznakowane, gdy wystają więcej niż 0,5 m. Nie znaczy to jednak, że kierowca nie może oznakować ładunku, który wystaje mniej niż 0,5 m. Na pewno znakowanie nie zaszkodzi, a zawsze poprawi to bezpieczeństwo.
Natomiast w przypadku ładunku wystającego z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy, można umieścić chorągiewkę barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50x50 cm, która zastępuje biało czerwone pasy albo stosować oznaczenie ogólne.
Co ze światłami?
Światła nie mogą być umieszczone w odległości większej niż 40 cm od najbardziej wystającej krawędzi ładunku. Oznakowanie należy powtórzyć umieszczając je z przodu i z tyłu ładunku, jeżeli długość wystającego ładunku mierzona wzdłuż przyczepy przekracza 3 m.
Przewożenie ładunku niestandardowego
Wystający ładunek na przyczepie, który wystaje poza jej boki jest niebezpieczny. W przypadku przewożenia ładunków niestandardowych, o niestandardowych wymiarach, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń oraz zastosowanie specjalnych zabezpieczeń, takich jak pasy mocujące, siatki zabezpieczające czy osłony chroniące ładunek przed uszkodzeniami. Przed przystąpieniem do przewozu ładunku należy dokładnie sprawdzić, czy jest on odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Zachowaj bezpieczeństwo!
Jeśli zauważysz pojazd z przyczepą, na której ładunek wystaje poza boki, warto zachować ostrożność i zachować bezpieczną odległość. W przypadku, gdy samemu przewozisz ładunek, upewnij się, że jest on odpowiednio zabezpieczony i nie wystaje poza boki przyczepy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przewożony ładunek nie może przeszkadzać w bezpiecznym prowadzeniu pojazdu, ani stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Konieczne jest więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku przed przemieszczaniem się w czasie jazdy, a także przed wypadnięciem z przyczepy.