JAK BEZPIECZNIE PRZYMOCOWAĆ MOTOCYKL
Przewożenie pojazdów podobnie jak przewożenie ładunków wymaga od nas odpowiedniego umieszczenia ich na platformie. Każdy, kto choć raz transportował cięży ładunek, zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że pozostawienie jakichkolwiek luzów może nie tylko wpływać na komfort jazdy i bezpieczeństwo poruszania się z przyczepą, jak i bezpośrednio narażać transport na ewentualne zniszczenie. W przypadku na kubaturę motocykli, o których będzie pisać w artykule wyzwaniem, staje się zarówno wprowadzenie pojazdu na platformę, jak i skuteczne unieruchomienie go.
Transport pojazdów
Transport ładunków nie należy do najłatwiejszych. Bezpieczny załadunek oraz przewiezienie wymaga nie tylko doświadczenia, ale także logistycznego zaplanowania. Tym bardziej jeśli przewozimy ładunek o nieregularnych gabarytach, a jego stabilne zamocowanie na platformie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Przykładem jest właśnie transport pojazdów.
Wiele pojazdów, zwłaszcza tych przeznaczonych do uprawiania sportów ekstremalnych na specjalnych trasach wymaga przewiezienia do docelowego punktu. Powodów zazwyczaj jest wiele- nie posiadają one odpowiednich dokumentów uprawniających do poruszania się nimi w terenie zabudowanym, nierzadko do pokonania jest droga liczona w setkach kilometrów co nie tylko wpływa na komfort, ale także zbędną eksploatację tych pojazdów. Wtedy na pomoc przychodzą wszelkiego rodzaju busy do transportu, platformy oraz profesjonalne przyczepy przygotowane do transportowania pojazdów.
Wprowadzenie pojazdów na platformę
Bez względu na rodzaj przyczepy ważny jest sposób bezpiecznego wprowadzenia maszyny na poziom platformy. W przypadku platformy dedykowanej nierzadko posiadają one wysuwane rynny. W przypadku wprowadzania pojazdów na platformy dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego najazdu. Najazd motocyklowy składany zajmuje mało miejsca oraz pozwala na bezpieczne wprowadzenie pojazdów na platformę. Wykonany zazwyczaj ze stali posiada wysoką wytrzymałość na obciążenia, a system zaczepów pozwala na stabilne ułożenie najazdu. Sam proces wprowadzania maszyny na platformę jest bardzo ważny. Wybór nieodpowiedniego najazdu może skończyć się upadkiem maszyny, w konsekwencji uszkodzeniem, a nawet przewróceniem się na osobę wprowadzającą.
Mocowanie motocykli na przyczepie platformowej
Do zamocowania wprowadzonych już pojazdów wykorzystuje się pasy transportowe. Wybierając pasy transportowe pamiętaj, że nie powinny one posiadać otwartych haków, które mogłyby samoczynnie wypiąć się podczas transportu. Ponadto, podczas mocowania pasy powinny być napięte, aby zniwelować do minimum powstający luz podczas transportu. Do przewożenia ładunków ciężkich, zwłaszcza w przypadku gabarytów różnej wielkości najlepiej sprawdzają się pasy transportowe o szerokości 30mm. Szersze taśmy mogą być nieporęczne podczas montowania, z drugiej strony cieńsze mogą okazać się zbyt delikatne.
Podczas zakupu pasów transportowych, poza zakończeniem haków zwróć uwagę na opis producenta oraz sugerowaną wytrzymałość. W przypadku transportu motocykli nie powinna ona być niższa niż 400kg.
System mocowania za pomocą pasów
Po wprowadzeniu motocykla na platformę, dwa pasy mocujemy przy kierownicy, kolejne dwa wykorzystujemy jako pasy blokujące poruszanie się motocykla w przód i tył. Pasy z kierownicy rozstawiamy szerzej, dzięki czemu pojazd zyskuje stabilizację i nie przechyla się na boki. Pamiętaj, żeby pasów nie przewiązywać przez rolgazy czy zacisk hamulca, a także wybierać elementy metalowe, których konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Hak mocujący taśmy połącz z uchwytem w przyczepie. Jeśli Twoja przyczepa nie posiada takich uchwytów, możesz wykorzystać zamykany karabinek lub ekspresy.
Motocykl powinien stać równo i pionowo na platformie, jeśli przechyla się w którąś stronę, należy wyregulować dociąg taśm mocujących.
Dociągając pasy transportowe, pamiętaj o zniwelowaniu wszystkich luzów. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawieszenie. Pracujący podczas jazdy po wyboistym terenie amortyzator, to nie tylko okazja do zsunięcia taśm, ale także zbędna eksploatacja amortyzatorów, które podczas całego transportu intensywnie pracują. Z tego względu przed transportem zablokuj zawieszenie.
Blokowanie motocykla przód - tył
Po wprowadzeniu motocykla na platformę przy wykorzystaniu dodatkowych dwóch taśm blokujemy tylne koło. Taśmy powinny być ułożone wzdłuż osi pojazdu w przeciwnym kierunkach.
Alternatywne formy transportowania
Jeśli planujesz dłuższą podróż lub przewóz większej liczby pojazdów rozważ opcję wynajęcia busa transportującego. W tym przypadku pamiętaj o systemie mocowania, a także o spuszczeniu poziomu paliwa z gaźnika z uwagi na zmianę poziomu nachylenia motocykla podczas wprowadzania do busu. busów zazwyczaj są bardzo proste i płaskie i trudno o odpowiednie chwyty, z tego względu należy przygotować specjalne belki, które pozwolą nam na stabilne umieszczenie motocykla wewnątrz kabiny. Aby zabezpieczyć pojazd przed ślizganiem na podłodze umieść zwykłą, gumową wycieraczkę.