Montaż haka do przyczepki

2023-01-11 12:28:00 / Newsletter

Coraz częściej po zakupie samochodu decydujemy się na montaż haka holowniczego. Dzięki temu znacznie zwiększamy funkcjonalność naszego pojazdu, pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy hak do naszego samochodu. Na montaż haka holowniczego decydują się zazwyczaj osoby, które planują spory remont lub budowę domu, które na co dzień zajmują się transportem rzeczy lub nie wyobrażają sobie życia bez aktywności- jazdy na rowerze w terenie, podróży motocyklem, wakacyjnych rejsów żaglówką, kończąc na spontanicznych wakacjach z rodziną.

Hak do przyczepki - na co zwrócić uwagę przed wyborem

Przed wyborem haka holowniczego na początek zweryfikuj parametry swojego samochodu, czy i w jakim zakresie będzie on odpowiedni jako pojazd ciągnący. W tym wypadku należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie dotyczące jakości hamowania (krótka droga hamowania), ale także utrzymanie stabilnego toru jazdy przy zmiennych prędkościach, przyspieszenie z dodatkowym obciążeniem czy ruszanie na wzniesieniu. Jeśli samochód w aspekcie technicznym spełnia wszystkie wymagania, hak holowniczy wybieramy przede wszystkim uwzględniając markę oraz model samochodu ciągnącego, rodzaju nadwozia, wersji silnikowej, a także jakie może być maksymalne obciążenie przyczepy ciągnącej. Hak holowniczy dostępny na rynku występuje w różnych rodzajach m.in. w zależności od DMC samej przyczepy- do 750kg, do 1200kg, 1500kg. Warunkiem wyboru odpowiedniej przyczepy dla samochodu osobowego do 3 500kg jest nie przekroczenie tej wartości jako zespołu pojazdów, a także warunek jakim jest waga przyczepy stanowiąca max. 85% wagi całkowitej samochodu ciągnącego. W tym wypadku decydując się na przyczepę o max wadze 1500kg samochód osoby nie może ważyć mniej niż 1.5 tony.

Hak do przyczepki - jak wybrać?

Klasyczny hak do przyczepki zbudowany jest z belki głównej, mocowanej za pośrednictwem śrub i kształtowników (ceowników lub kątowników) do części podwozia samochodu. Sama belka może mieć kształt okrągły (rura) bądź stanowić fragment profilu. W belce znajduje się mocowanie na sam hak- uchwyt kuli wraz z gniazdem. Zazwyczaj w profilu belki są to dwa charakterystycznie, centralnie ułożone ucha, do których przykręcamy kulę lub gniazdo kuli wypinanej.

Decydując się na montaż haka pamiętaj, że powinien posiadać również gniazdo elektryczne dzięki któremu możliwe będzie prawidłowego oświetlenie przyczepy. Na rynku dostępne są cztery rodzaje haków do przyczepy, które podzielić możemy ogólnie na haki montowane na stałe oraz haki demontowane (z przykręcaną lub wypinaną kulą). Montaż haków stałych przebiega za pomocą śrub- stąd określenie haków przykręcanych. Dzięki szybkości i łatwości montażu, a także samej cenie zakupowej jest on stosunkowo często wybierany, choć w praktyce nie sprawdza się on w przypadku niektórych modeli samochodów (głównie z uwagi na fakt przesłonięcia tablicy rejestracyjnej). W przypadku kiedy szukamy haka, którego używać będziemy podczas podróży zagranicznych warto zorientować się jakie normy panują w krajach, do których się udajemy, gdyż w znacznej większości haki stałe nie spełniają podstawowych norm związanych zarówno z przepisami ruchu drogowego, jak i bezpieczeństwa a za ich użytkowanie możemy zostać obciążeni mandatem.

Decydując się na wybór haków demontowanych mamy pewność przede wszystkim zaopatrzenia w urządzenia honorowane w innych krajach Unii Europejskiej. Ponadto, sama możliwość szybkiego demontażu posiada wiele zalet- począwszy od mniejszej eksploatacji haka, a także zabezpieczenie go przed ewentualną kradzieżą. Wśród haków demontowanych wyróżnić możemy haki z przykręcaną kulą. Do jego prawidłowego montażu konieczne jest wykorzystanie odpowiednich, firmowych narzędzi. Miejsce montowania śrub znajduje się pod zderzakiem, przez co regularny demontaż może być nieco bardziej uciążliwy. Z tego względu o wiele częściej klienci decydują się na zakup haków z wypinaną kulą. W tej kategorii również możemy wyróżnić system pionowy lub poziomy.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór kul zaczepowych

W przypadku haka z wypinaną kulą pionową gniazdo znajduje się w dolnej części zderzaka, dzięki czemu całą konstrukcja ukryta jest pod podwoziem. Z uwagi na takie usytuowanie haka nie jest możliwy montaż bagażnika rowerowego. W przypadku haków poziomych kula holownicza jest odsłonięta- nie sprawia to żadnych problemów podczas jej montażu, a także nie budzi ona żadnych ograniczeń, poza stwierdzonymi w warunkach technicznych urządzenia. Symbiozą powyżej wspomnianych modeli jest hak automatyczny- składany. Montowany na stałe stelaż pozwala na złożenie i schowanie haka w momencie, w którym go nie potrzebujemy. Wysunięcie haka holowniczego następuje poprzez włączenie dźwigni lub guzika, który w trakcie montowania haka umieszczany zostaje zazwyczaj w bagażniku pojazdu. Modele automatyczne montowane są zazwyczaj w modelach fabrycznych pojazdów. Poza kwestią montażową haka, należy także wziąć pod uwagę rodzaj wiązki elektrycznej (rodzaj gniazda elektrycznego), koniecznego do prawidłowego oświetlenia przyczepki.

Do wyboru posiadamy dwa rodzaje- gniazdka 7-pinowe, stosowane do holowania przyczep lekkich i bagażników rowerowych lub 13-pinowych, stosowanych do cięższych i większych naczep czy przyczep kempingowych, w której zasilane jest nie tylko oświetlenie zewnętrzne, ale także sprzęt elektryczny wewnątrz. Wśród wiązek poza standardowymi gniazdami wybrać możemy wiązki dedykowane, które dopasowane są do naszego zespołu pojazdów. Wiązki dedykowane powstają zazwyczaj jako integralna część danego haka, zazwyczaj wspartych poprzez system innych technologii. To o czym nie możesz zapomnieć wybierając hak holowniczy to tabliczka znamionowa, która zawiera nie tylko numer i symbol homologacji, ale także rok produkcji i dane techniczne- ciąg oraz nacisk na kulę. Ponadto, tabliczka znamionowa jest kluczowym elementem podczas rejestracji, bez której żaden diagnosta nie wyda pozytywnej opinii.

Montaż haka holowniczego

Montaż haka holowniczego można wykonać samodzielnie, choć jeśli nie jesteśmy przekonani o własnych umiejętnościach lub montaż haka wymusza ingerencję z strukturę pojazdu, warto skorzystać z oferty profesjonalnych warsztatów samochodowych. Dzięki temu podczas legalizacji haka będziemy mieli gwarancję pozytywnego przebiegu diagnostyki. Montaż haka holowniczego, w zależności od modelu samochodu, a także skomplikowania układów elektrycznych może zając kilka godzin. W pierwszej kolejności, po zakupie haka i wiązki, należy opróżnić bagażnik, a także zdemontować jego wewnętrzną zabudowę- podłogę i boczne ścianki, w celu odsłonięcia instalacji elektrycznej. Belkę haka montuje się bezpośrednio w podwozi, dlatego należy zdjąć osłonę tylnego zderzaka, a także znajdującą się pod nich osłonę podwozia. Montaż haka najlepiej przeprowadzić na kanale lub przy wykorzystaniu podnośnika. Po odsłonięciu podwozia samochodu konieczny jest częściowy demontaż układu wydechowego. Przed montażem wsporników i belek należy oczyścić z rdzawych nalotów. Do montażu belki wykorzystujemy zestaw śrub umieszczony przez producenta w opakowaniu. W zależności od obrysu zderzaka w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalnego podcięcia. Informację o tym producent haka umieszcza w instrukcji. Po przykręceniu belki montujemy zderzak wraz z hakiem. Ostatni element to połączenie wiązki haka oraz podpięcie gniazda do instalacji elektrycznej.

Co po montażu?

Po zamontowaniu haka holowniczego należy zgłosić zmiany w pojeździe. W pierwszej kolejności należy udać się na powtórne badanie techniczne pojazdu, w celu przegadania sposobu montażu oraz stwierdzenia sprawności układu. Diagnosta sprawdza przede wszystkim mechaniczną poprawność montażu, prawidłowe podłączenie wiązki, a także sprawność oświetlenia całego zespołu pojazdów. Podczas badania diagnosta sprawdza także tabliczkę znamionową haka i wydaje stosowne zaświadczenie. Jeśli montaż haka przebiegł poprawnie a diagnosta wyda pozytywną opinię musimy udać się do Urzędu w celu naniesienia zmian w karcie pojazdu oraz dowodzie rejestracyjnym. Nie trzeba wspominać, iż wszystkie odchylenia wykazane podczas badania diagnostycznego należy niezwłocznie usunąć- jeśli montaż haka został wykonany w warsztacie, tego typu usługa powinna zostać objęta gwarancją po serwisową.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór kul zaczepowych


Wiadomości