Ogrzewanie postojowe - co to takiego i jak działa?

2023-01-12 07:38:00 / Newsletter

Ogrzewanie postojowe to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na znaczące zwiększenie komfortu użytkowania pojazdu. Za jego sprawą możliwe jest podniesienie temperatury powietrza w kabinie samochodu do optymalnej wysokości, bez konieczności uruchamiania silnika. System posiada również sporo dodatkowych funkcji, które mogą się okazać niezwykle przydatne w trakcie codziennego użytkowania samochodu.

Ogrzewanie postojowe co to jest?

Ogrzewaniem postojowym nazywany jest określony rodzaj ogrzewania samochodowego, które charakteryzuje się możliwością pracy w czasie, gdy sam pojazd nie jest uruchomiony. Cecha ta okazuje się szczególnie ważna właśnie w momentach postoju samochodu, kiedy to ewentualne pozostawienie włączonego sinika byłoby nie tylko rozwiązaniem nieekonomicznym, ale także niekorzystnym dla środowiska i niezgodnym z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Właściwe wykorzystywanie możliwości systemu postojowego ogrzewania pozwala dodatkowo wyeliminować problem zamarzniętych lub zaparowanych szyb. Należy pamiętać, że znajdująca się na powierzchni szyb para wodna może w znacznym stopniu ograniczać widoczność w trakcie jazdy. W związku z tym nie będzie przesadą twierdzenie, że wykorzystywanie systemu ogrzewania postojowego to działanie wpływające pozytywnie na bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego. Ogrzewanie postojowe znajduje zastosowanie również w sezonie letnim. Związane jest to z obecnością funkcji zdalnej wentylacji. Z jej pomocą można z łatwością obniżyć temperaturę panującą w nadmiernie nagrzanym pojeździe.

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Istnieją dwa podstawowe typy ogrzewania postojowego. Pierwszy z nich funkcjonuje na zasadzie bezpośredniego ogrzania powietrza (jest to tzw. ogrzewanie postojowe suche) i wykorzystywany jest z zasady w pojazdach ciężarowych oraz łodziach  . Drugi opiera swe działanie na możliwości ogrzania płynu chłodzącego i częściej stosowany bywa w samochodach osobowych. W chwili obecnej co najmniej kilka firm posiada w swej ofercie kompleksowe rozwiązania pozwalające na zainstalowanie ogrzewania postojowego w dowolnych pojazdach osobowych, samochodach ciężarowych i dostawczych, a nawet łodziach.

Webasto – marka, na którą warto zwrócić szczególną uwagę

Systemy ogrzewania postojowego Webasto funkcjonują na zasadzie wykorzystania układu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji. Pierwszym krokiem jest automatyczne pobranie paliwa bezpośrednio ze zbiornika oraz jednoczesne zassanie powietrza do agregatu. W następnej kolejności rozpoczyna się ruch płynu chłodniczego w zamkniętym obiegu

(agregat grzewczy → wymienni ciepła → silnik → agregat grzewczy).

Płyn w momencie przemieszczania się emituje ciepło, które poprzez dmuchawy układu wentylacji jest wprowadzane do wnętrza pojazdu. Jednocześnie następuje również ogrzanie silnika. Ciepło powstaje na skutek reakcji spalania, która odbywa się samoczynnie w komorze świecy żarowej.

Dostępne są różne metody uruchamiania systemu. Można posłużyć się włącznikiem znajdującym się na desce rozdzielczej pojazdu, zdalnym pilotem lub nawet wykorzystać możliwości posiadanego smartfona. Wystarczy zainstalować właściwą aplikację.

Alternatywą dla urządzeń Webasto mogą być systemy ogrzewania postojowego Autoterm. Produkty marki AUTOTERM sprawdzą się nie tylko w standardowych samochodach osobowych, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane w większych pojazdach np. busach lub samochodach ciężarowych.


Wiadomości