Skrzynka narzędziowa - dlaczego warto ją mieć w swoim samochodzie?
Samochodowa skrzynka narzędziowa to niezbędne wyposażenie nie tylko profesjonalnego warsztatu, ale element, który warto mieć pod ręką, gdyż jej wyposażenie może nam pomóc nie tylko podczas awarii pojazdu.
Wybór odpowiedniej skrzynki, choć prozaiczny, powinien zostać dobrze przemyślany, a przy jej wyborze powinniśmy uwzględnić charakter przeznaczenia- czy jest ona dedykowana do napraw samochodów osobowych, ciężarowych, czy ma ona znaleźć się w stałym wyposażeniu lawety czy przyczepy, czy ma stanowić uniwersalne wyposażenie domowej szafy gospodarczej z podstawowym wyposażeniem odpowiednim do drobnych napraw, co z drugiej strony będzie wpływać na zestaw narzędzi w wyposażeniu.
Pierwsze kroki - skrzynia narzędziowa
Zadaniem skrzynki jest pomieszczenie wszystkich niezbędnych narzędzi, z zachowaniem wysokich standardów bezpieczeństwa zarówno podczas jej użytkowania, jak i ochrony znajdujących się wewnątrz elementów przed zniszczeniem, kończąc na poręczności i wygodzie użytkowania.
Po określeniu specyfiki użytkowania skrzynki oraz narzędzi, których będziemy używać lub które powinna ona w sobie pomieścić, wybierzmy jej odpowiedni rozmiar oraz, co najważniejsze, materiał wykonania. Skrzynki narzędziowe mogą mieć formę kasetki, lub płaskiej walizki, w której zmieszczą się klucze, nakrętki, śrubokręty, młotek oraz inne drobne narzędzia. W zależności od rozbudowania mogą one przybierać także formę kuferka, w którym piętrowo rozmieszczone zostaną wszystkie elementy serwisu. Na rynku dostępne są pozornie małe kufry w systemie modułowym, których elementy wewnętrznie można rozłożyć co pozwala nie tylko na wygodniejszy dostęp do poszczególnych kasetek, ale także zapewnia dodatkową przestrzeń na inne narzędzia. Poza kasetkami i kuferkami na rynku popularne są modułowe duże skrzynie wielopoziomowe złożone z kilku elementów- górnej, poręczniej klasycznej skrzynki narzędziowej z organizerami pionowymi i poziomymi z przeźroczystymi pokrywkami, szuflady na klucze, z blatem roboczym oraz dolnego kufra, w którym umieścić możemy duże narzędzia oraz pozostałe kasetki. Najczęściej dolny kufer posiada szynę na której są umieszczone koła, ułatwiające transport skrzyni. Tego typu mobilne warsztaty posiadają także systemy uchwytów oraz „kieszeni”, które pozwalają na poszerzenie lub funkcjonalne rozstawienie wszystkich elementów znajdujących się wewnątrz- począwszy od uchwytów na ręczniki, wieszaków zewnętrznych czy podajników oraz wysuwanych blatów.
Skrzynki w naszym asortymencie:
W przypadku materiałów, z których są wykonane największa popularnością cieszą się skrzynki z tworzywa sztucznego- głównie z uwagi na niską wagę oraz cenę. Jednak w odniesieniu do specyfiki, plastikowe skrzynki są mało wytrzymałe, kruche, pękają, nie sprawdzą się także do przenoszenia narzędzi, które podczas pracy mocno się nagrzewają. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzą się klasyczne aluminiowe skrzynki narzędziowe. Są cięższe, ale zapewniają wysoką ochronę transportowanym narzędziom.
Poza materiałem w przypadku skrzynek przeznaczonych do wyposażenia np. łodzi dodatkowym elementem będzie także uszczelka wyścielająca pokrywy. W przypadku skrzynek transportowych- do przyczep, ładowni czy lawet posiadają one zazwyczaj ustanardyzowaną wielkość dzięki czemu mieszczą się w schowkach pojazdów.
W naszym sklepie znajdziesz sekcje ze skrzynkami narzędziowymi zarówno do samochodów, jak i do przyczep. Wśród nich do wyboru każdego klienta są skrzynki wykonane z tworzywa sztucznego marki Daken czy Stabilo, a także aluminiowe skrzynki spawane marki Protrailer. Za wysoką jakością stoi rekomendacja zadowolonych klientów oraz znaczna rozpoznawalność wskazanych marek. Każda skrzynka posiada zabezpieczenie, wygodny uchwyt do transportowania oraz dodatkowe elementy umożliwiający jej montaż np. na przyczepie.
W przypadku materiałów, z których są wykonane największa popularnością cieszą się skrzynki z tworzywa sztucznego- głównie z uwagi na niską wagę oraz cenę. Jednak w odniesieniu do specyfiki, plastikowe skrzynki są mało wytrzymałe, kruche, pękają, nie sprawdzą się także do przenoszenia narzędzi, które podczas pracy mocno się nagrzewają. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzą się klasyczne aluminiowe skrzynki narzędziowe. Są cięższe, ale zapewniają wysoką ochronę transportowanym narzędziom.
Poza materiałem w przypadku skrzynek przeznaczonych do wyposażenia np. łodzi dodatkowym elementem będzie także uszczelka wyścielająca pokrywy. W przypadku skrzynek transportowych-do przyczep, ładowni czy lawet posiadają one zazwyczaj ustanardyzowaną wielkość dzięki czemu mieszczą się w schowkach pojazdów.
Skrzynka na narzędzia - podstawowe wyposażenie
Wyposażenie skrzynki narzędziowej różnić będzie się wielością elementów w zależności od potrzeb użytkowych. Jeśli skrzynka stanowi prywatne wyposażenie samochodu, powinna zawierać podstawowe elementy takie, jak: klucz do kół, żarówki, bezpieczniki, wkrętak z wymiennymi nasadami, kombinerki koniecznie z gumowymi rączkami oraz oznaczeniem ochrony przed napięciem 500V, alternatywnie nabój jeśli nie posiadamy koła zapasowego, trytytki do złączenia elementów oraz taśmę izolacyjną- wodoszczelną, która nieraz może okazać się niezastąpiona.
Domowa skrzynka narzędziowa
Domowa skrzynka narzędziowa wyposażona będzie w kilka elementów dodatkowych, głównie z uwagi na możliwości i poziom trudności napraw ewentualnych usterek. W takiej skrzyni nie powinno zabraknąć dodatkowych kluczy ampulowych, dzięki któremu dokręcimy większość zawiasów oraz skręcimy meble. Ponadto, warto mieć pod ręką młotek, najlepiej dwa o różnej wadze- 250 i 500g oraz zestaw płaskich kluczy o różnej szerokości szczęk. Do szerokich śrub warto wyposażyć się w jeden, solidny klucz nastawny- bezpieczniejsze rozwiązanie niż w przypadku