Bądź widoczny na drodze – zadbaj o swoje oświetlenie

Bądź widoczny na drodze – zadbaj o swoje oświetlenie

Wyobraźmy sobie nocną podróż samochodem z przyczepką, która nie jest oświetlona... Jakie jest prawdopodobieństwo, że inny uczestnik ruchu drogowego nie zauważy przyczepki i dojdzie do zderzenia z naszym pojazdem? Bardzo duże. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą się odbić nie tylko na zdrowiu kierowców i pasażerów, ale także na ich życiu, a przecież kwestia bezpieczeństwa powinna być dla nas priorytetem. To dlatego tak istotne jest wyposażenie przyczepki w odpowiednie oświetlenie.

Oświetlenie do przyczepy a przepisy

Polskie przepisy jasno mówią o tym, jakie warunki techniczne powinny spełniać pojazdy poruszające się po naszych drogach. Kwestia ta jest uregulowana w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. We wspomnianym dokumencie nie mogło oczywiście zabraknąć tematu oświetlenia – zarówno w samochodach, jak i przyczepach i dotyczy to przyczep samochodowych, rolniczych i innych.

Obowiązkowe elementy oświetlenia

Kierowcy, którzy dopiero stali się posiadaczami przyczepki, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że oprócz zarejestrowania przyczepy, należy ją także wyposażyć w konieczne oświetlenie do przyczepy. Podstawowe oświetlenie, które powinna posiadać przyczepka to kierunkowskazy, światła hamowania „stop”, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, światła pozycyjne tylne, odblaski: tylne trójkątne, przednie, boczne, światła awaryjne oraz przeciwmgielne tylne.

Kiedy konieczne jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia?

Istnieje wiele sytuacji, w których poza oświetleniem podstawowym przyczepki, konieczne jest zamontowanie dodatkowych źródeł światła. Najczęściej zależy to od masy przyczepy, jej długości i szerokości. Wygląda to następująco:

  • gdy szerokość przyczepy przekracza 1,6 m, należy zamontować światła pozycyjne przednie,

  • jeśli szerokość przyczepy przekracza 2,1 m, konieczne jest zastosowanie świateł obrysowych przednich i tylnych,

  • gdy długość przyczepy wraz z dyszlem jest większa niż 6 m, konieczny jest montaż świateł pozycyjnych bocznych,

  • przyczepa o DMC większej niż 750 kg (dotyczy pojazdów zarejestrowanych po 1 sierpnia 2009 roku) musi mieć zamontowane światła cofania,

  • jeśli przyczepa ma DMC większą niż 3,5 tony oraz szerokość większą niż 2,1 m należy zastosować oznakowanie odblaskowe konturowe tylne,

  • w przypadku przyczepy o DMC większej niż 3,5 t i długości powyżej 6 m (dotyczy pojazdów zarejestrowanych po 10 października 2009 r.) należy zamontować oznakowanie odblaskowe konturowe boczne,

  • jeśli przyczepa razem z dyszlem lub naczepa jest dłuższa niż 10 m, w takiej sytuacji należy wyposażyć ją w tablice wyróżniające żółte odblaskowe z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem. Ta zasada nie obowiązuje w przypadku przyczep ciągniętych przez ciągniki leśne i rolnicze oraz pojazdy wolnobieżne, z zastrzeżeniem, że w takiej sytuacji należy wyposażyć przyczepę w trójkątną tablicę wyróżniającą (odpowiednią dla pojazdów poruszających się wolno) oraz tylne światło przeciwmgielne.

Nie można się nie zgodzić z faktem, że oświetlenie do przyczepy ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu: zarówno osoby kierującej pojazdem z przyczepką, jak i innych kierowców znajdujących się na drodze. Nie można więc dopuścić do sytuacji, by przyczepa posiadała niepełne, ale także niesprawne oświetlenie. Polecamy także artykuł Niezbędne oświetlenie przyczepy, w którym szerzej podejmujemy temat oświetlenia przyczepki.

All comments

Leave a Reply