Bezpieczeństwo podczas jesienno-zimowej pory

Bezpieczeństwo podczas jesienno-zimowej pory

Mimo, że zimowe wyjazdy z przyczepą z roku na rok stają się popularniejsze, wiele osób na okres jesienno-zimowy planuje jej dłuższy postój, a do tego przyczepę należy odpowiednio przygotować. Jak w takim razie ochronić przyczepę przed mrozem i śniegiem, tak by po tych kilku chłodnych miesiącach była w pełni sprawna?

Wybór odpowiedniego miejsca

Przyczepy campingowe najczęściej wykonane są z drewna, więc ich naturalnym wrogiem jest woda i wilgoć, dlatego w okresie jesienno-zimowym należy zadbać, by miała z nimi jak najrzadszy kontakt. Idealną sytuacją jest posiadanie garażu na przyczepę, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Wyjściem z tej sytuacji jest ustawienie jej pod wiatą, a jeśli nie ma takiej możliwości, nasza przyczepa może zimować „pod chmurką”, ale należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

Do zabezpieczenia przyczepy przed śniegiem i deszczem służy specjalny pokrowiec do przyczep campingowych. Plandeka powinna być przede wszystkim przewiewna oraz niezbyt gruba, by nie porysowała zewnętrznej powierzchni przyczepy.

O ile to możliwe, przyczepę należy ustawić w taki sposób, by była ona z jednej strony chroniona przed nawiewaniem śniegu na dach.

Sprzątanie wnętrza przyczepy

Jeśli chcemy, by po okresie jesienno-zimowym nasza przyczepa była sprawna i gotowa do drogi, przed zimowaniem należy poświęcić nieco czasu na jej dokładnie wysprzątanie. Najważniejszą czynnością jest wywietrzenie i osuszenie wnętrza i najlepiej, jeśli podejmiemy się tego w czasie, kiedy temperatura na zewnątrz jest jeszcze w miarę wysoka. Gdy nie mamy takiej możliwości, można się posłużyć elektrycznym podgrzewaczem, którego jednak nie można używać, gdy zapalone są palniki kuchenki gazowej (ryzyko pożaru).

Dostęp do powietrza należy umożliwić wszystkim schowkom, szafkom i meblom, a także lodówce oraz usunąć z nich kurz i brud, gdyż w przeciwnym razie mogą się tam rozwijać bakterie. By zachować cyrkulację powietrza i ochronić przyczepę przed wilgocią, powinniśmy zostawić otwarte wszystkie otwory wentylacyjne i umieścić we wnętrzu pochłaniacz wilgoci.

Nie możemy również zapomnieć o wypuszczeniu wody z instalacji i wlaniu płynu do konserwacji. Dla pewności warto instalację wodno-kanalizacyjną przedmuchać sprężonym powietrzem. Do naszych czynności powinno także należeć odkręcenie kurków i zaworów.

Butla z gazem może pozostać na zimę wewnątrz przyczepy, jeśli mamy pewność, że nie ulatnia się z niej gaz.

Materace najlepiej oprzeć w przyczepie w taki sposób, by były ustawione pionowo, ponieważ wtedy większa powierzchnia ma kontakt z powietrzem. Inaczej wygląda sytuacja z pościelą i dywanikami, które nie mogą pozostać wewnątrz przyczepy, a należy je na zimę przechowywać w domu.

Po całościowym wysprzątaniu przyczepy pozostaje nam ją zamknąć, pamiętając, by zostawić jedno okienko lekko uchylone, co zapewni prawidłową cyrkulację powietrza.

Zimować na kołach czy podporach?

Przed nadejściem zimy należy zastanowić się, w jaki sposób zimować przyczepę, czy lepszym sposobem jest pozostawienie jej na oponach, czy na specjalnych podporach. Jeśli zdecydujemy się na opony do przyczepy, musimy mieć świadomość tego, że ich długotrwały kontakt z wodą może negatywnie wpłynąć na ich stan techniczny, co będzie wiązało się z zakupem nowego kompletu. Należy także pamiętać, że zostawiając w przyczepie opony, trzeba zwiększyć w nich ciśnienie do 3-3,5 bara.

Decydując się na podpory, przed odkręceniem kół powinno się podłożyć klocki pod osie, co ochroni naszą przyczepę przed szkodami w jej konstrukcji. Zdjęte koła na czas zimy należy umieścić w suchym miejscu. By nasza przyczepa była bezpieczna w czasie zimowania, podpory pod nią muszą być nie tylko dopasowane do jej kształtu i masy, ale powinny być ustawione na twardym i stabilnym podłożu.

Jak ochronić przyczepę z zewnątrz?

Przed ustawieniem przyczepy w garażu bądź pod wiatą lub zanim nałożymy na nią plandekę, należy jeszcze dokonać oględzin stanu karoserii. Powłoka z zewnątrz nie może w żaden sposób przeciekać i być nieszczelna, dlatego, jeśli zauważymy szczeliny, warto pokryć je lakierem poliuretanowym. Kolejnym krokiem powinno być dokładne umycie przyczepy wodą z płynem do mycia karoserii samochodowych. Dla większego bezpieczeństwa można także nałożyć grubą warstwę wosku.

Przygotowanie przyczepy do zimy powinno się zakończyć smarowaniem zaczepu kulowego i owinięciem go (razem z dyszlem) szczelnie folią, by do tych elementów przyczepki nie mogła się dostać woda. Więcej o zaczepach kulowych, ich konserwacji i zabezpieczaniu przeczytasz w naszym artykule Zaczepy kulowe i zabezpieczenia antykradzieżowe.

Dokładne sprzątanie, konserwacja, a także regularne usuwanie śniegu z dachu to podstawa w zabezpieczeniu przyczepy przed trudnymi warunkami zimowymi. Tak przygotowana przyczepa na pewno po okresie jesienno-zimowym będzie w pełni sprawna i bez większych przygotowań będziemy mogli znów wyruszać z nią w dalekie trasy.

All comments

Leave a Reply