Co wchodzi w skład układu ogrzewania postojowego?

Co wchodzi w skład układu ogrzewania postojowego?

Mimo tego, że raptem kilka dni temu dopiero rozpoczęło się lato, warto już teraz pomyśleć o zamontowaniu w samochodzie systemu ogrzewania postojowego. Samochód nie musi być fabrycznie wyposażony w ten rodzaj ogrzewania, ale jeśli zdecydujemy się na jego montaż, za kilka miesięcy, podczas zimy, unikniemy wsiadania do wychłodzonego auta i w bardziej komfortowy sposób będziemy ruszać w drogę. Jakie wyróżniamy systemy ogrzewania postojowego, dlaczego jest to dobre rozwiązanie i z czego taki układ się składa? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Typy układów ogrzewania postojowego

Elektryczny. Ten typ układu ogrzewania postojowego jest bardzo popularny w krajach skandynawskich. Charakteryzuje się tym, że działa autonomicznie, niezależnie od układu elektrycznego w pojeździe, jednak jego wadą jest konieczność podłączenia samochodu do gniazdka o napięciu 230 V. O ile w Skandynawii na każdej stacji benzynowej jest taka możliwość, tak w Polsce byłoby to dość trudne do zrealizowania. Ten typ składa się głównie z grzałki silnika, która musi być dostosowana do konkretnego modelu jednostki napędowej oraz programatora, który można dodatkowo dokupić, by móc zaprogramować włączenie się urządzenia o określonej porze.

Ogrzewanie mokre/wodne. W przypadku tego typu ogrzewania w komorze silnikowej należy zainstalować agregat grzewczy, który połączony jest z samochodowym obiegiem chłodzenia. Urządzenie nie pobiera energii elektrycznej z gniazdka, lecz zasilane jest paliwem pobieranym z baku oraz energią z akumulatora. Benzyna jest spalana w specjalnej komorze. Sposób działania tego układu jest następujący: krążący w zamkniętym obiegu płyn chłodniczy zostaje ogrzany i oddaje ciepło do silnika i nagrzewnicy, natomiast przez kratki nawiewowe dmuchawa wtłacza do wnętrza samochodu podgrzane powietrze. Po montażu układu można go bezobsługowo użytkować przez okres od 5 do 7 lat i w tym właśnie czasie zwracają się koszty paliwa, jakie zostałoby zużyte podczas rozruchu auta i jazdy na zimnym silniku. Przykładem tego rodzaju ogrzewania jest ogrzewanie postojowe Webasto.

Ogrzewanie powietrzne. Najczęściej stosowane jest w ciężarówkach. W tym przypadku agregaty powietrzne mają za zadanie szybko i ekonomicznie ogrzewać kabinę kierowcy i wnętrze pojazdu, a także dają możliwość regulacji temperatury w przestrzeni ładunkowej. Kierowcy samochodów ciężarowych najczęściej decydują się na ogrzewanie postojowe 12 V marki Planar, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie postojowe?

Prosta zasada działania. Największym atutem ogrzewania postojowego jest fakt, że jego systemy działają niezależnie od pracy silnika. Samochód nie musi być więc uruchomiony, by można było włączyć ogrzewanie.

Zdalne uruchamianie. Producenci systemów ogrzewania postojowego dają możliwość zdalnego uruchamiania systemu. Umożliwia to pilot, który ma zasięg od 1000 do 1500 metrów. Urządzenie pozwala nie tylko włączyć ogrzewanie, ale także je zaprogramować wedle naszych potrzeb. Takie same możliwości dają też specjalne aplikacje.

Czas nagrzewania samochodu. Dzięki układowi ogrzewania postojowego samochód nagrzewa się znacznie szybciej w porównaniu do samochodu o podstawowym wyposażeniu. Ogrzewanie sprawia, że podczas uruchamiania silnika szyby są rozmrożone, a sam silnik ogrzany do temperatury roboczej.

Ochrona silnika i mniejsza emisja spalin. Ogrzewanie postojowe nie tylko chroni silnik, ale także sprawia, że samochód wytwarza mniej szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska spalin. Emisja tych substancji może zmniejszyć się nawet o 50%.

Niskie zużycie paliwa. Mimo tego, że układ ogrzewania postojowego zasilany jest paliwem, nie oznacza to, że wzrośnie jego zużycie. Wynika to z faktu, że paliwo zaoszczędzone dzięki uruchamianiu rozgrzanego silnika, rekompensuje większe zużycie w przypadku ogrzewania się silnika dopiero od momentu jego uruchomienia.

Wymienione wyżej elementy układu ogrzewania postojowego, takie jak agregat czy nagrzewnice to nie jedyne części, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie systemu grzania. Bardzo istotne są także profesjonalne systemy wydechowe, które muszą być dostosowane do rodzaju oraz modelu ogrzewania powietrznego czy wodnego. Rura wydechowa musi być więc odpowiednio izolowana, a do wielkości tłumika należy dobra pasujący rozmiar rurki wydechowej.

Układ ogrzewania postojowego to niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć podczas zimowych poranków skrobania szyb czy jazdy w wyziębionym wnętrzu samochodu. Poza naszym komfortem system ogrzewania także wpływa na mniejsze zużycie paliwa i obniżoną emisję spalin, co ostatecznie powinno nas przekonać do zamontowania go w swoim samochodzie.

All comments

Leave a Reply