Jak bezpiecznie przewozić ładunek?

Jak bezpiecznie przewozić ładunek?

Samochód, zwłaszcza ciężarowy, stanowi doskonałe narzędzie do przewozu ładunku. Nigdy w takiej sytuacji nie można dopuścić do tego, by stwarzał on zagrożenie dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczne przewożenie ładunku to ciągły nadzór nad towarem, odpowiednie jego rozmieszczenie oraz odpowiednie zabezpieczenie.

Przewóz ładunku samochodem osobowym

Warto napisać kilka zdań o przewożeniu rzeczy lub towarów samochodami osobowymi. Jeśli ładunek mieści się w całości w samochodzie, to nie ma żadnych przepisów, które ograniczają kierowców. Jedynym jest pojemność bagażnika. W tym przypadku należy zachować podstawowe środki ostrożności takie jak: brak ograniczenia widoczności kierowcy, duża swoboda w prowadzeniu pojazdu, bezpieczeństwo pasażerów. W innym wypadku możemy narazić się na kontrolę policyjną i otrzymanie mandatu.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli ładunek nie mieści się w samochodzie lub bagażniku i jest przewożony na zewnątrz, nawet częściowo. Zazwyczaj transportuje się go wtedy na dachu lub częściowo wystający na zewnątrz przez bagażnik. Przepisy w tym przypadku są dużo bardziej szczegółowe i restrykcyjne. Przewożenie takiego ładunku nie może przekraczać dopuszczalnych nacisków na oś pojazdu, nie może naruszać jego stateczności i przede wszystkim nie może utrudniać prowadzenia. Nie może także ograniczać z żadnej strony widoczności lub zasłaniać świateł oraz tablic rejestracyjnych. Ładunek przewożony na zewnątrz musi być także prawidłowo i dobrze zabezpieczony przed zmianą położenia.

Przepisy a przewóz ładunku

Aby przewozić ładunek samochodem, należy zapoznać się z przepisami, które określa prawo o ruchu drogowym. Po pierwsze, przygotowując się do przewozu ładunku, należy dokładnie sprawdzić, czy jego masa nie przekracza maksymalnej ładowności pojazdu lub całkowitej masy pojazdu oraz nie będzie powodowała niedopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Jeśli ładunek wystaje poza brzegi pojazdu, wówczas z tyłu nie może wystawać więcej niż 2 m. Jeśli wystaje poza obrys samochodu nawet 0,5 m, to należy narysować na nim biało-czerwone pasy. Kolejną ważną kwestią jest czerwone światło, które musi być umieszczone na końcu ładunku, jeśli widoczność na drodze jest ograniczona.

Zabezpieczanie ładunku – pasy i maty

Ładunek na samochód wprowadza oraz odpowiednio rozmieszcza załadowca, jednak kierowca musi czuwać nad całym przebiegiem i sprawdzać, czy towar jest dobrze rozłożony, ponieważ to właśnie on bierze za niego odpowiedzialność podczas jazdy. Odpowiednie zabezpieczenie ładunku należy to do obowiązków kierowcy, który wykorzystując pasy transportowe z samozaciskowymi jarzmami, powinien zadbać o unieruchomienie ładunku. Dobrą praktyką jest także stawianie ładunku na specjalnych matach, które zapobiegają przesuwaniu się skrzynek czy kartonów z towarem. W przypadku towaru mniej jednolitego, sypkiego, czy składającego się pomniejszych elementów, np. skrzynki z warzywami – przydatna okaże się także siatka do zabezpieczenia ładunku. Należy pamiętać również, że zabezpieczanie nie dotyczy tylko samochodów ciężarowych, ale także osobowych i dostawczych.

Stały nadzór to podstawa

Nadzór nad załadunkiem, aby przebiegł bez zarzutów, jest bardzo ważny. Równie ważny jest jednak nadzór nad ładunkiem także podczas transportu. W takich sytuacjach kierowca sprawdza załadunek na każdych przymusowych postojach, np. odpoczynek lub tankowanie. W nowoczesnych samochodach dostawczych dostępny jest także monitoring przestrzeni ładunkowej. Czujniki wykorzystane w tym systemie umożliwiają kontrolę masy ładunku oraz nacisk na osie, a w razie konieczności może natychmiast zareagować.

All comments

Leave a Reply