Jak działa ogrzewanie Webasto?

Jak działa ogrzewanie Webasto?

Szacuje się, że do największej ilości wypadków drogowych w czasie zimy dochodzi rankiem około 15 minut po uruchomieniu samochodu. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieprzyjemna, niska temperatura panująca w kabinie pojazdu oraz mała widoczność spowodowana obecnością warstwy lodu i śniegu na szybach. Czy jest sposób na to, by zmniejszyć ryzyko kolizji? Tak. Rozwiązaniem jest ogrzewanie postojowe Webasto.

Webasto ogrzewanie postojowe – mechanizm działania

Sposób działania ogrzewania Webasto opiera się na wykorzystaniu układu chłodzenia oraz wentylacji samochodu. W tym systemie najważniejszą rolę odgrywa niewielki agregat grzewczy, który pracuje niezależnie od silnika pojazdu. Paliwo, które jest niezbędne do jego pracy, pobierane jest ze zbiornika paliwa.

Mechanizm pracy jest następujący: wentylator zasysa powietrze (potrzebne jest w procesie spalania) do agregatu, następnie uruchamiany jest obieg płynu chłodniczego jednostki napędowej samochodu i substancja krąży między agregatem, wymiennikiem ciepła, a silnikiem. Gdy płyn wraca ponownie do agregatu, znów zostaje ogrzany i cały proces się powtarza, aż do osiągnięcia optymalnej temperatury silnika i wnętrza samochodu. Ciepło, które oddaje płyn, jest przekazywane do kabiny poprzez układ wentylacji.

W jaki sposób można sterować ogrzewaniem?

Systemem ogrzewania postojowego marki Webasto można sterować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest timer znajdujący się w samochodzie. Zaletą tego urządzenia jest proste oprogramowanie i możliwość wybrania temperatury i czasu włączenia grzania. Ten sposób sterowania ma też wady. O ustawieniu ogrzewania na poranek następnego dnia musimy pamiętać w dniu wcześniejszym, bo w przeciwnym razie konieczne będzie poranne wyjście i włączenie ogrzewania, by w odpowiednim czasie samochód był nagrzany i gotowy do drogi. Takim timerem jest sterowany m.in. model Webasto Air Top 2000.

Kolejnym urządzeniem, którym możemy włączyć ogrzewanie, jest bezprzewodowy pilot. Jest niezwykle prosty w obsłudze, posiada przyciski włączenia i wyłączenia ogrzewania. Może być także wyposażony w wyświetlacz, który pokazuje aktualną temperaturę w kabinie samochodu, dzięki zamontowanemu czujnikowi. Używając pilota, możemy ustawić godzinę włączenia i wyłączenia systemu ogrzewania. Zasięg urządzenia to 1000 metrów.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem pozwalającym sterować ogrzewaniem jest zarządzanie nim przez smartfona. Może do tego służyć specjalna aplikacja bądź SMS wysyłany do urządzenia. W tym przypadku konieczne jest wyposażenie systemu w kartę SIM.

Korzyści z zamontowania ogrzewania postojowego

Webasto ogrzewanie postojowe daje same korzyści. Dzięki niemu można zapomnieć o skrobaniu szyb w zimie i nieprzyjemnej temperaturze panującej w samochodzie każdego zimowego poranka. Ogrzewanie Webasto nagrzewa wnętrze kabiny samochodowej do optymalnej temperatury 20-25°C, natomiast silnik do 60°C. Fakt, że ogrzewanie zwiększa temperaturę jednostki napędowej, sprawia, że zużywa on znacznie mniej paliwa, ma mniejszą emisję spalin i znacznie łatwiej uruchamia się, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Czas na ogrzanie kabiny i silnika jest zależny od gabarytów samochodu i temperatury powietrza otoczenia samochodu, ale z reguły trwa to około 20-30 minut.

Warto wiedzieć, że system ogrzewania samochodu daje także możliwość schłodzenia wnętrza kabiny samochodowej, więc na takie rozwiązanie powinny się również zdecydować osoby, które narzekają na wysokie temperatury w pojeździe podczas letnich upałów.

Czy każdy samochód może mieć zamontowane ogrzewanie postojowe?

Z reguły każdy samochód może mieć zamontowane ogrzewanie postojowe Webasto, od samochodów osobowych, po maszyny budowlane i ciężarówki. Istnieją jednak przypadki, że po zamontowaniu takiego urządzenia komputer samochodu pokazuje błąd silnika, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Przyczyną jest odczytywanie przez komputer temperatury silnika na poziomie 60°C, podczas gdy na zewnątrz panuje ujemna temperatura.

Dlaczego zdecydować się na markę Webasto? Ogrzewanie postojowe tego producenta charakteryzuje się wytrzymałością i doskonałą jakością. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią wybierać sprawdzone produkty. Biorąc pod uwagę zalety tego ogrzewania, mamy pewność, że żaden kierowca nie pożałuje montażu tego urządzenia we własnym samochodzie.

All comments

Leave a Reply