Jak działa siłownik hydrauliczny?

Jak działa siłownik hydrauliczny?

W dobie wszechobecnej techniki nie do pomyślenia byłoby niewykorzystywanie sił natury jako elementów napędowych różnych urządzeń. Ciężko nam sobie wyobrazić by nie wykorzystywać tak przydatnych wynalazków jakim są siłowniki. Są to niezbyt skomplikowane urządzenia, które zmieniają dostarczoną mu energię roboczą na energię mechaniczną wykonując określoną pracę (może być to ruch postępowy, krzywoliniowy albo kątowy). Siłowniki dzielą się między innymi na elektryczne, pneumatyczne i hydrauliczne, choć w praktyce stosuje się podziały według rodzaju ruchu, postaci tłoka, tłoczyska i budowy. Siłownik hydrauliczny jest jednym z częściej spotykanych i używanych, dlatego warto poznać jego budowę i sposób działania.

Czym wyróżnia się siłownik hydrauliczny?

Słowo „siłownik” często zamieniane jest na „cylinder”, stąd możemy się spotkać również z takim nazewnictwem. Należy on do grupy wyporowych i opiera się na przetwarzaniu energii przy użyciu cieczy.  Siłownik hydrauliczny jest urządzeniem, które jest niezbędnym elementem w działaniu dźwigów, koparek, koparko-ładowarek i wywrotek. Składają się z tłoka, membrany lub nurnika. Dodatkowo, cylinder wyposażony jest w zawór dławiący, dzięki niemu siłownik działa płynniej, bo zawór działa jak hamulec. Działanie siłownika hydraulicznego jest stosunkowo proste – polega na przetwarzaniu energii przy użyciu cieczy. Jeśli ciśnienie cieczy roboczej wzrasta, wprawia ono tłok w ruch, który przesuwa tłoczysko i  powoduje rozpoczęcie pracy siłownika. Cieczą roboczą może być olej lub woda, dlatego tak niezbędne jest, by nasz cylinder hydrauliczny był szczelny. Zdecydowanie częściej wykorzystuje się oleje i mieszkanki olejowe, bo łatwiej je uszczelnić, nie powodują korozji i nie zamarzają. Zaletą wody jest oczywiście wydajność i ekonomiczność, ale niestety gorzej wpływają na stan urządzenia i istnieje możliwość jej zamarznięcia.

Podstawowy podział siłowników

Siłowniki dzielą się na: dwustronnego działania (mają dwie lub więcej komór) albo jednostronnego działania (mają jedną komorę roboczą). Cylinder dwustronnego działania posiada dwie powierzchnie czynne tłoka, które są przeciwstawne i mają dwa oddzielne przyłącza. Dzięki temu, możliwe jest przenoszenie siły w obu kierunkach. Znajduje on zastosowanie w sytuacjach, kiedy niezbędna jest duża siła, czyli na przykład przy budowie mostów, w wieżach wiertniczych czy w budownictwie stalowym. Z kolei jednostronny przekazuje siłę tylko w jednym kierunku, a tłok wraca pod wpływem działania sprężyny, ciężaru tłoka albo sił zewnętrznych. Stosuje się go na przykład do wyciskania wałów, prostowania konstrukcji stalowych , podnoszenia i podpierania.

Podział siłowników jest bardzo rozbudowany, dlatego wśród dwustronnych wyróżniamy: jednotłoczyskowe, dwutłoczyskowe, wielotłokowe, teleskopowe oraz z tłokiem obrotowym, mechanizmem wahliwym i śrubowe. Z kolei wśród jednostronnych są: tłokowe, nurnikowe (tłoczysko jest nieruchome, a ciśnienie cieczy powoduje ruch cylindra) i teleskopowe (posiadające teleskop, przypominajacy drugi cylinder).

Jaki siłownik hydrauliczny wybrać?

Niezbędne jest, by określić, jaki ruch wykonywany będzie przez pojazd. Szukając siłownika do wywrotki, musimy się kierować podstawowymi parametrami, jakimi jest udźwig, skok i wysokość. Przykładowo, jeśli w naszej wywrotce siłownik znajduje się pod skrzynią, udźwig powinien być równy ciężarowi ładunku i ciężarowi skrzynki ładunkowej – wartości te wyraża się w tonach. Skok zależy od odległości między punktem gdzie mocowane jest ramię siłownika a zawiasem wywrotu oraz kątem przechylenia. Jeśli wiemy, że do pracy potrzebny nam będzie siłownik, uczestniczący w transporcie na bardzo duże odległości albo wysokości (znacznie przekraczające możliwości standardowych siłowników), musimy wybrać typ teleskopowy. Producentem między innymi takich siłowników jest Chapel, którego produkty znajdują się na protrailer24.com.

Przykładowy siłownik teleskopowy jednostronnego działania Chapel prowadzony jest z tyłu a jego skok możemy swobodnie wybrać wśród dostępnych z oferty. Wśród tego typu siłownika do wyboru mamy skoki od 200mm do 700mm. Co ważne, może on pracować w temperaturze od -30stC do +90stC, a do pracy wykorzystuje hydrauliczny olej mineralny. Przeszedł 120-godzinny test korozyjny, a dławik wykonano ze stali hartowanej azotowo. Takie parametry pozwalają na długą pracę siłowników w przyczepach i wywrotkach. Najważniejsze, by wybrać część od znanego producenta, która będzie służyła na długi czas. Decydując się na zakup Chapel, masz prawo do zwrotu, a w późniejszym czasie do reklamacji, możesz więc czuć bezpiecznie nawet po zakupie.

Wybór siłownika hydraulicznego, dla osób stykających się z tematem po raz pierwszy, może być trudny, dlatego warto zwrócić się po opinię do ekspertów z ProTrailer24, którzy pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu, wśród szerokiej gamy swoich produktów.

All comments

Leave a Reply