Jak przetransportować łódkę

Jak przetransportować łódkę

Jako właściciel łodzi pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jakie regulacje prawne obowiązują Cie podczas jej transportowania. Jeśli dopiero w tym roku zdecydowałeś się na zakup lub wypożyczenie jachtu na wakacyjny wypad, warto abyś zwrócił uwagę na kilka elementów jak prawidłowo- nie tylko bezpiecznie, ale i zgodnie z prawem, przetransportować łódkę.

Przed transportem

Na początku warto zwrócić uwagę na to, jakie masz możliwości w przypadku transportowania łodzi- możesz to zrobić samodzielnie jeśli posiadasz własną przyczepę lub możliwość jej wypożyczenia, a także samochód, który umożliwi bezpieczną podróż w odniesieniu do transportowanego ładunku lub zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm, których usługi sprofilowane są właśnie pod kątem transportu i przeprowadzania jachtów czy mniejszych łodzi.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zlecenie transportu łodzi przez firmę zewnętrzną istotne jest odpowiednie przygotowanie ładunku- zabezpieczenie łodzi, usunięcie z niej wszystkich elementów niestałych, które w trakcie podróży pod wpływem nierówności terenu mogą nie tylko ulec zniszczeniu co negatywnie wpłynąć na stabilność całego transportowanego ładunku. Odłącz całe zasilanie, zabezpiecz okna i klapy, a także maszt i żagiel w przypadku łodzi żaglowych

Po zabezpieczeniu elementów wewnątrz łodzi, ważnym elementem jest dokładna weryfikacja wymiarów transportowanej łodzi. Jest to ważny element, nie tylko w odniesieniu do przyczep transportujących, ale także przepisów ruchu drogowego, które jasno określają m.in. maksymalne odległości wystawania ładunku poza obrys ciągnącego go pojazdu. 

Poza wymiarami ładunku, bardzo ważne jest określenie wagi całego zestawu. Chcąc samodzielnie przetransportować łódź należy wybrać przyczepę podłodziową względem wagi ładunku. Podczas szacowania, nie zapomnij doliczyć wagę wyposażenia dodatkowego, z którego będziesz korzystał podczas podróży. To właśnie ten element ma znaczenie w odniesieniu do stabilności układu, kwestii związanych z dopasowaniem posiadanego prawa jazdy do możliwości obsługi takiego zestawu lub uzupełnienia formalności o dodatkowe pozwolenia, kończąc na kwestii związanej z samym transportem i przemieszczaniem się z punktu A do B, i podleganiu pod system ViaTOLL (więcej o systemie ViaTOLL poniżej). 

Ważnym elementem podczas ważenia jest także obecność wszystkich osób, które będą uczestniczyły w podróży.

ViaTOLL- informacje dla kierowców samochodów osobowych

O systemie ViaTOLL najlepiej poinformowani są przede wszystkim kierowcy samochodów ciężarowych, dostawczych, kierowcy busów oraz pojazdów, które w świetle prawa określone są jako pojazdy powyżej 3,5 tony. W przypadku samochodów osobowych, kwestia podlegania pod system nie jest oczywista, a konsekwencje niedopasowania samochodu niosą ze sobą konsekwencje karne w postaci wysokich mandatów, które na podstawie ustawy, aktualnie wynoszą 500zł w przypadku zespołu pojazdów (samochód osobowy i przyczepa) przekraczających dopuszczalną 3,5 tony) oraz 1500zł dla pozostałych pojazdów. 

Przyczepa podłodziowa- na co zwrócić uwagę

Poza wspomnianą wagą przyczepy, decydując się na zakup własnej np. używanej przyczepki podłodziowej zadbaj o dokładną weryfikację dokumentów- czy przyczepa została zarejestrowana i posiada odpowiednie ubezpieczenie, a także jaka jest maksymalna masa całkowita. W przypadku podłączenia przyczepy do samochodu osobowego DMC nie może przekroczyć 4250kg, w przeciwnym wypadku konieczne jest posiadanie prawa jazdy kat. E.

Przyczepy podłodziowe z uwagi na specyfikę użytkowania (zwłaszcza przyczepy slipowe) powinny mieć zabezpieczone, wodoodporne tuleje łożysk. Wodowanie łodzi oraz zalewanie łożysk może doprowadzić do ich uszkodzenia, oraz ma wpływ na cały układ jezdny przyczepy.

Części do przyczepy podłodziowej

Nabywając przyczepę podłodziową koniecznie sprawdź czy posiada ona wszystkie wymagane przez kodeks ruchu drogowego elementy. Przede wszystkim sprawny układ hamowania oraz oświetlenie. W przypadku wyboru przyczep szerszych niż 1,6m wymagane są dodatkowe światła pozycyjne przednie. Ponadto, zwróć uwagę czy przyczepka posiada koło podporowe i zaczep oraz dodatkowe elementy w postaci gumowych podpór pod łódź. Całkiem istotnym elementem są także błotniki do przyczepki, dzięki którym nie tylko zabezpieczymy ładunek przed brudem, ale głównie ochronimy go przed zniszczeniem mechanicznym spowodowanym odpryskami z jezdni.

Jeśli Twoja przyczepka nie posiada kompletu wymaganych elementów odwiedź nasz sklep. W dziale części do przyczepy podłodziowej znajdziesz homologowany asortyment takich producentów jak:Al-KO, Knott czy Winterhoff.

Załadunek przyczepy podłodziowej

Jak wspomnieliśmy, specyfika transportu łodzi najczęściej wymaga wodowania przyczepy w celu wprowadzenia na nią łodzi. Przy wprowadzaniu łodzi na platformę przyczepy pamiętaj o falach, które mogą utrudnić jej załadunek. Pamiętaj o zabezpieczeniu łodzi oraz stabilnym przymocowaniu jej pasami. Równomierne rozłożenie ciężaru na platformie, tym samym odpowiednie zabezpieczenie elementów wyposażenia łodzi ma także wpływ na prawidłowy tor ruchu przyczepki oraz uniknięcie zjawiska tzw. wężykowania, które w trakcie jazdy jest bardzo trudne do wymanewrowania.

Poza stabilizacją ładunku na bezpieczeństwo podczas transportowania ma również wpływ rozsądne prowadzenie pojazdu.

Przeprowadzanie łodzi i jachtów przez firmę zewnętrzną

Nierzadko zdarza się, że decydujemy się na zakup lub wynajęcie łodzi i nie chcemy inwestować dodatkowych środków do jej transportu, bo wymusza to na nas wypełnienia dodatkowych formalności, obciąża czasowo, nie wspominając o stresie związanym z samą podróżą, tym bardziej jeśli planujemy wakacyjny rejs poza granicami naszego kraju.

Decydując się na zlecenie transportu zewnętrznej firmie wybierz firmę, która posiada doświadczenie. Przede wszystkim z uwagi na gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia ładunku oraz wiedzę, w zakresie formalności jakie musimy zapewnić jako właściciele.

Przy zleceniu istotne jest podanie takich informacji jak szczegóły dotyczące rozmiaru łodzi, gdyż najczęściej ich szerokość wykracza poza standardy ujęte w kodeksie drogowym i wymaga  odpowiedniego dopasowania przyczepy i pozwoleń, a także wynajęcia wozu pilotującego. Przewoźnikowi należy przekazać dokumenty dotyczące ubezpieczenia, własności, a także dokumenty upoważniające do pływania jeśli transport odbywa się w części drogą morską.

W kwestii finansowej, cena transportu łodzi jest zróżnicowana na rynku i jej kwalifikator zależy od rozmiaru transportowanego jachtu. W większości przypadku rozliczenie usługi następuje na podstawie odległości.

All comments

Leave a Reply