Jak zwiększyć funkcjonalność samochodu – hak holowniczy

Jak zwiększyć funkcjonalność samochodu – hak holowniczy

Na pewno nie raz narzekałeś na pojemność swojego samochodu. Niejednokrotnie przy pakowaniu bagaży na rodzinne wakacje albo przy przeprowadzce musiałeś rezygnować z części rzeczy lub wykonywać dodatkowe kursy, aby móc przewieźć wszystko czego potrzebujesz. W takich sytuacjach pierwszą nasuwającą się myślą jest zakup większego auta, jednak znamy lepsze i dużo tańsze rozwiązanie. Jest nim hak holowniczy, a właściwie zaczep kulowy, dzięki któremu zwiększysz funkcjonalność samochodu powiększając przestrzeń do przewożenia poprzez połączenie go z przyczepką samochodową. 

Czym jest zaczep kulowy?

Definicja Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych określa zaczep kulowy, jako urządzenie sprzęgające i ich elementy. Zaczep kulowy, powszechnie znany, jako hak holowniczy należy więc do urządzeń sprzęgających i służy do holowania różnych pojazdów drogowych, w tym przyczep, naczep czy bagażników rowerowych. Łączenie tych elementów odbywa się poprzez nałożenie ich na kulę haka przymocowanego w tylnej części samochodu, co powoduje utworzenie zespołu pojazdów albo pojazdów przegubowych. Zaczep kulowy poza funkcją łączenia, ma za zadanie także zapewnienie możliwości bezproblemowego manewrowania przyczepą. Taką opcję gwarantuje mu kulista głowica, od której pochodzi nazwa urządzenia. Dzięki temu jazda samochodem, do którego doczepiona jest przyczepa staje się bardziej komfortowa, a przede wszystkim bezpieczna. To ostatnie w dużej mierze zapewnia wykorzystanie przy produkcji zaczepu kulowego najnowszych technik. Istotne jest także, aby zaczep kulowy był wykonany z materiałów i powłok o zwiększonej odporności na uszkodzenia. Zwiększona funkcjonalność samochodu wynikająca z zastosowania zaczepu i przyczepki będzie najbardziej odczuwalna jeżeli mechanizm zaczepu kulowego będzie prosty w obsłudze.

Montaż zaczepu kulowego

Proces sprzęgania samochodu z przyczepą jest bardzo istotny i wymaga zachowania pełnego skupienia i uwagi. Jednak zanim rozpocznie się łączenie pojazdów na początku należy dostosować średnicę zaczepu do wielkości dyszla oraz wybrać jego kształt. Teraz można przejść do właściwego zadania. Pierwszą czynnością jest założenie linki zabezpieczającej na zaczep kulowy. Drugi krok to otworzenie zaczepu oraz jego nałożenie na głowicę  haka holowniczego. Następnie należy upewnić się czy zaczep dokonał samodzielnego zatrzaśnięcia, natomiast jeżeli tak się nie stało należy docisnąć go ręcznie. Na koniec wymagane jest zespolenie instalacji elektrycznych w samochodzie i przyczepie oraz przeprowadzenie kontroli sprawności świateł w doczepionym pojeździe. Teraz możesz bez przeszkód przewozić liczne bagaże czy niewymiarowe rzeczy za pomocą swojego samochodu. Dodatkową zaleta przeniesienia transportowanych elementów z wnętrza auta do przyczepy zamocowanej za pomocą zaczepu kulowego jest odciążenie zawieszenia pojazdu, co przyczyni się do jego mniejszego zużycia.

All comments

Leave a Reply