Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do przyczepy?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do przyczepy?

Posiadacze przyczep powinni dbać o tego typu pojazdy tak samo, a nawet bardziej, jak w przypadku samochodów, które używane są na co dzień. Rzeczywistość jednak pokazuje, że przyczepy są zaniedbywane, nieodpowiednio chronione przed warunkami panującymi na zewnątrz, przez co bardzo często należy wymieniać wyeksploatowane lub zniszczone elementy. W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak odpowiednio wybrać opony do przyczepy, które na ogół najczęściej ulegają uszkodzeniu.

Opony do przyczepy – częstotliwość użytkowania a ich stan

Przyczepy zazwyczaj są pojazdem używanym sezonowo lub okazjonalnie. Nie od dziś wiadomo, że przyczepy kempingowe są wykorzystywane tylko w wakacje, a przez większość roku stoją zazwyczaj na zewnątrz. Podobnie jest z przyczepkami samochodowymi. Używamy ich do przewozu większego towaru, ale z pewnością większość z nas nie korzysta z nich codziennie. Gabaryty tego rodzaju pojazdów sprawiają, że bardzo często nie mamy możliwości ich garażowania i parkujemy je pod gołym niebem. Niestety, ale ma to niemal destrukcyjny wpływ na wygląd poszczególnych elementów pojazdu, a w szczególności na opony (chyba że zastosujemy się do wymagań producenta i odpowiednio je zabezpieczymy).

Jak w takim razie uchronić opony przed niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz? W każdym przypadku, kiedy planujemy dłuższy postój, opony należy osłonić. Nie jest to skomplikowane, wystarczy folia i taśma.

Jeśli mamy świadomość tego, że przyczepa będzie zimować na dworze, powinniśmy ściągnąć koła przyczepy i schować je w suchym pomieszczeniu. Niestety większość z nas nie stosuje się do tych zaleceń producenta, co powoduje, że przed ponownym korzystaniem z przyczepki, należy dokładnie przyjrzeć się oponom.

Sprawdzamy opony

Od czego należy zacząć dokładne oględziny ogumienia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wszelkie wybrzuszenia, uszkodzenia gumy i pęknięcia. Bardzo istotna jest również głębokość bieżnika i jego stan, a w szczególności trzeba sprawdzić, czy jest zużyty równomiernie. Opony do przyczepy powinny być wymienione, jeśli ich głębokość bieżnika jest niższa niż 1,6 mm, jednak dla naszego bezpieczeństwa  warto dbać o to, by głębokość ta wynosiła przynajmniej 2 mm. Istotne jest także sprawdzenie ciśnienia w oponach (nie zapominajmy o skontrolowaniu stanu technicznego koła zapasowego, które też wymaga dokładnego przeglądu).

Jak wybrać opony do przyczepy?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania opon to nośność ogumienia. Co to oznacza? Każda opona ma swój indeks nośności, który informuje nas o tym, jakie jest dopuszczalne obciążenie dla danego modelu opony podczas jazdy z maksymalną, ale dopuszczalną przez producenta prędkością. Wszelkie oznaczenia i wskazówki z tym związane znajdują się zawsze na powierzchni opony. Opony do przyczepy dostosowujemy nie tylko do masy całkowitej pojazdu, ale także do prędkości, z jaką będziemy się poruszać zestawem samochód + przyczepa. Oczywiście dostosowujemy je do maksymalnej dozwolonej prędkości, co pozwoli nam także na obniżenie zużycia paliwa i bardziej oszczędną jazdę.

Jazda samochodem z przyczepą nie jest prosta i wymaga od kierującego pojazdem szczególnych umiejętności. Źle dobrane opony nie tylko utrudniają prowadzenie pojazdu, ale także mogą niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy. To dlatego wybór odpowiednich opon do przyczepy jest tak istotny. Oczywiście opony do przyczepy dostępne są w naszym sklepie PROTRAILER24, więc zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

All comments

Leave a Reply