Na jakie zdecydować się ogrzewanie postojowe: powietrzne czy wodne?

Na jakie zdecydować się ogrzewanie postojowe: powietrzne czy wodne?

Jesień jest porą, w czasie której wielu kierowców przygotowuje się do nadchodzącej zimy. Podstawą jest oczywiście odpowiednie ogumienie, ale często rozpatrywanym rozwiązaniem w walce z uciążliwym mrozem jest ogrzewanie postojowe. Do wyboru jest ogrzewanie postojowe suche i mokre – sprawdźmy, które z nich warto wybrać.

Jak działa ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe pozwala na zagrzanie pojazdu w czasie, gdy silnik jest zgaszony, najczęściej do temperatury około 20st C. Możliwe jest dzięki temu dużo szybsze zagrzanie silnika, a tym samym zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. Uzyskanie odpowiedniej temperatury i efekt przewietrzenia, jakie daje ogrzewanie postojowe wpłynie również na pozbycie się pary na szybach samochodu. W czasie silnych mrozów, zastosowana technologia, pozwoli nam uniknąć usuwania lodu z szyb. Jednak, wbrew pozorom, ogrzewanie postojowe przydaje się również w czasie ciepłych pór roku. Szczególnie doceniane jest w czasie upałów ponieważ pozwala na przewietrzenie kabiny, a więc obniżenie temperatury panującej w samochodzie, która nierzadko jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego, czy w ogóle warto decydować się na takie rozwiązanie, warto przeczytać artykuł na naszym blogu, w którym poruszany był temat: Czy warto inwestować w ogrzewanie postojowe?”

Ogrzewanie postojowe suche

Ogrzewanie postojowe suche zwane jest inaczej ogrzewaniem powietrznym, co częściowo może wyjaśniać, jego sposób działania. Chłodne powietrze zostaje pobrane z wnętrza samochodu, po czym następuje jego ogrzanie i wdmuchiwanie go z powrotem. Dla dociekliwych polecamy artykuł Ogrzewanie postojowe - co to takiego i jak działa?”, w którym został poruszony ten wątek. 

Sterowanie całym mechanizmem jest możliwe dzięki specjalnie zaprogramowanemu panelowi albo pilotowi, który pozwala określić maksymalną temperaturę, do której pojazd ma zostać zagrzany. Ogrzewanie postojowe suche wybierane jest przez kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych, choć nie tylko. Co prawda, jego główne zastosowanie dotyczy kabin sypialnych samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych i budowlanych, ale sprawdzi się również w przypadku pojazdów zasilanych elektrycznie, a nawet jachtów.

Ogrzewanie postojowe suche charakteryzuje się niskim poborem prądu, a w związku z tym oszczędnością pieniędzy. Możliwość sterowania jest kolejną zaletą, a to dlatego, że pozwala nam ogrzać pojazd nawet w kilka minut po zdalnym uruchomieniu mechanizmu. Najczęściej do kupna tego typu ogrzewania zachęca kierowców możliwość użytkowania w niskich temperaturach, cicha praca i kontrolowanie jej za pomocą panelu. 

Warto pamiętać, że ogrzewanie postojowe suche nie wpływa na temperaturę silnika ponieważ nie ma połączenia z układem chłodzenia. 

Wśród najbardziej popularnych producentów znajdziemy między innymi Eberspacher, Webasto oraz Planar, których produkty występują w kilku wariantach.

Ogrzewanie postojowe Planar 44D-24 4kW wyposażone jest w wiele funkcji, między innymi w wielopoziomową, manualną regulację mocy grzewczej, termostat oraz wentylację powietrza. Ważną sprawą w przypadku tego ogrzewania jest dostosowanie go do pracy w bardzo trudnych warunkach i niskich temperaturach.

Ogrzewanie postojowe mokre

Ogrzewanie postojowe mokre zwane jest również ogrzewaniem wodnym i staje się wśród kierowców coraz bardziej powszechne. Stanowi ono dodatkowy element pod maską samochodu, w samej komorze silnika. W przeciwieństwie do powietrznego, ogrzewanie postojowe wodne  jest podłączone do obiegu cieczy chłodniczej. To główna różnica między tymi dwoma rozwiązaniami i często ona decyduje o ostatecznym wyborze. Co ważne, podłączenie ogrzewania w taki sposób skutkuje wzrostem temperatury nie tylko w kabinie samochodu, ale również płynu. Bardzo komfortowa jest również możliwość oddzielnego ogrzewania silnika. Podobnie jak ogrzewanie postojowe suche system działa szybko i pozwala zaoszczędzić sporo czasu i paliwa. Co więcej, urządzenie pozwala na zaprogramowanie go w taki sposób, że uruchamia się ono o wybranej przez kierowcę godzinie. Ogrzewanie postojowe mokre używane jest w samochodach osobowych, dostawczych oraz w vanach z silnikami benzynowymi i silnikami diesla. 

Warto wybrać ogrzewanie postojowe

Bardzo popularnym producentem ogrzewania postojowego jest Webasto. Co ciekawe, w Polsce słowa „webasto” używa się jako synonimu ogrzewania postojowego. Nic dziwnego ponieważ producenta charakteryzuje wieloletnie doświadczenie w branży, co więcej oferuje on zarówno ogrzewanie postojowe suche jak i mokre. Ogrzewanie postojowe Webasto znane jest ze swojej niezawodności, jednak równie godne polecenia, są produkty marki Planar czy Eberspacher, które znajdują się w naszym sklepie. 

Niezależnie od tego, na które ogrzewanie postojowe się zdecydujemy, na pewno nie będziemy żałować podjętej decyzji, zwłaszcza w czasie mrozów, które są sporym wyzwaniem dla wielu pojazdów. Ogrzewanie postojowe to przede wszystkim szybki czas nagrzewania samochodu, ochrona silnika i zmniejszenie emisji spalin. 

All comments

Leave a Reply