Niezbędne oświetlenie przyczepy

Niezbędne oświetlenie przyczepy

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu drogowego musi mieć w swoim wyposażeniu sprawne oświetlenie zewnętrzne. Nieważne, czy jest to samochód ciężarowy, motor czy samochód z przyczepką. Przyczepka, która przymocowana jest do samochodu lub busa, musi mieć osobne i sprawne oświetlenie, które regulują przepisy. Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo przydatne są przyczepy, jednak nie wystarczy przymocować jej do samochodu i ruszać w drogę. Jakie światła powinny być zamontowane na takim pojeździe? Bardzo ważne jest, aby przed kupnem odpowiednich lamp sprawdzić dokładnie szerokość przyczepy, ponieważ jest to często wyznacznikiem tego, jakie oświetlenie będzie dokładnie potrzebne.

Rodzaje lamp do przyczepy

Pewnie niewiele osób dokładnie wie, jak prawidłowo powinno prezentować się oświetlenie do przyczepki. Obowiązkowe oświetlenie składa się z: kierunkowskazów, świateł stopu, podświetlenia tablicy rejestracyjnej, świateł pozycyjnych tylnych, odblasków tylnych trójkątnych oraz przednich i bocznych, a także świateł awaryjnych i przeciwmgłowych tylnych. Dużo? Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo na drodze, to nie. Odblaski, czerwone duże trójkąty powinny być zamocowane na tylnej części przyczepy. Drugie odblaski, również trójkątne, ale białe, powinny znajdować się z przodu przyczepy. Jeśli chodzi o światła pozycyjne, to nie ma żadnego wymogu, aby znajdowały się one z przodu, konieczne jest natomiast, aby były zamontowane z tyłu. Pozycyjne lampy tylne do przyczepy muszą być umieszczone na wszystkich przyczepach, a przypadku szerokich modeli, właściciel musi zatroszczyć się także o oświetlenie obrysowe.

Podczas wyboru lamp do przyczep musimy się zastanowić, czy chcemy kupić cały pakiet oświetleniowy, czy kupować każdą lampę oddzielnie. Oczywiście pierwsza opcja bardziej się opłaca. Jest o wiele wygodniejsza, ponieważ w jednym zestawie mamy wszystkie lampy, a po drugie kupno całego zestawu będzie sporo tańsze.

Bezpieczeństwo i przepisy

Każdy właściciel przyczepki powinien instalować lampy przede wszystkim dla bezpieczeństwa zarówno swojego, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki zamontowaniu wszystkich niezbędnych lamp cały samochód razem z przyczepką jest doskonale widoczny na drodze dla innych kierowców, co zmniejsza ryzyko kolizji drogowej. Jednak bezpieczeństwo to jedna sprawa. Drugą bardzo ważną kwestią dotyczącą oświetlenia przyczepy są po prostu przepisy ruchu drogowego, które tego wymagają. Należy o tym pamiętać, ponieważ za brak kompletnego oświetlenia przyczepki samochodowej, grozi mandat.

Obowiązkowe oświetlenie do przyczepki

Przyczepki samochodowe są bardzo różne, zarówno pod względem wielkości, jak i wagi, dlatego w pewnych sytuacjach trzeba zastosować dodatkowe światła do przyczepki. Kiedy przyczepa jest szersza niż 1,6 m, konieczne są lampy pozycyjne przednie. Jeśli przekracza szerokość 2,1 m, dodatkowo musimy zaopatrzyć się w lampy obrysowe przednie oraz tylne. Przyczepa dłuższa niż 6 metrów musi mieć również zamontowane światła pozycyjne boczne. Inne rodzaje przyczep to: przyczepa z DMC większym niż 750kg – obowiązkowe światła cofania, przyczepa z DMC większym niż 3,5 t oraz z szerokością powyżej 2,1m – oświetlenie odblaskowe konturowe tylne, przyczepa z DMC większym niż 3,5 t i dłuższa niż 6m – oznaczenie odblaskowe konturowe boczne, przyczepa dłuższa niż 10m oraz DMC większe niż 10 t – dodatkowe oświetlenie żółte odblaskowe z czerwonym, fluorescencyjnym obwodem.

Kiedy przyczepka ciągnięta jest przez ciągnik rolniczy, leśny lub pojazd wolnobieżny, nie jest to oświetlenie obowiązkowe. Dla przyczep ciągniętych przez ciągniki rolnicze, leśne lub pojazdy wolnobieżne istnieje również obowiązek stosowania trójkątnej tablicy wyróżniającej odpowiedniej dla pojazdów wolno poruszających się. Dodatkowo przyczepa ciągnięta przez te pojazdy nie musi być wyposażona w tylne światło przeciwmgielne.

Istnieją także przepisy, które nakazują stosowanie oświetlenia w pojazdach uprzywilejowanych, które wykonują roboty drogowe. Wymagają one innego i dodatkowego oświetlenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Przyczepy, które były zarejestrowane w latach 80. oraz wcześniej, zaliczają się do wyłączenia z obowiązkowego oświetlenia niektórych lamp. Pamiętajmy jednak, że podczas jazdy najważniejsze jest bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego zdecydowanie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepki samochodowej.

All comments

Leave a Reply