Podział wyciągarek elektrycznych

2023-01-12 07:56:00 / Newsletter

Wyciągarki elektryczne są powszechnie stosowane nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale także używane są przez amatorów off-road'u. To urządzenie, mimo mało skomplikowanej budowy, ułatwia pracę, ale również niejednokrotnie może wyciągnąć nas z tarapatów. Warto więc wiedzieć, jak zbudowana jest wyciągarka oraz jakie rodzaje wyciągarek rozróżniamy.

Wyciągarki elektryczne – zastosowanie

Elektryczne wyciągarki samochodowe znajdują swoje zastosowanie szczególnie w samochodach terenowych, ale także w pojazdach straży pożarnej oraz w autach należących do wojska. Są niezastąpione w momencie ugrzęźnięcia w błotnistej kałuży, przejazdu przez przewrócone drzewo czy rozdzielenia dwóch zderzonych ze sobą samochodów.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór wyciągarek

Budowa wyciągarki

Wyciągarka samochodowa składa się z zaledwie kilku elementów, ale charakteryzuje się dużą mocą. Pierwszym i najważniejszym elementem jest silnik, który zasilany jest energią z akumulatora. Napięcie wynosi zazwyczaj 12 V, jednak w starszych konstrukcjach lub w ciężarówkach stosuje się instalację 24 V.

Kolejnym ważnym elementem jest bęben w kształcie cylindra – to na niego nawijana jest lina, która może być syntetyczna lub stalowa.

Lina syntetyczna charakteryzuje się mniejszą masą w porównaniu do stalowej i jest zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze. Nie tylko łatwiej się nawija, ale korzystając z niej, zwiększamy poziom ochrony rąk pilota terenówki. Ten rodzaj liny ma także wady. Mniejsza odporność na długą eksploatację sprawia, że znacznie łatwiej można ją uszkodzić.

Lina stalowa jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechanicznie, np. na przetarcia. Wadą tego rodzaju liny jest większa waga, zajmowanie większej ilości miejsca oraz ryzyko spiętrzania się liny w jednym punkcie, co skutkuje uszkodzeniem urządzenia.

Wyciągarka wyposażona jest także w rolki bądź ślizgi, które odpowiadają za prowadzenie liny na bęben. Rolki stosuje się w przy linie stalowej, a ślizgi do syntetycznej.

W skład budowy wyciągarki wchodzi też przekładnia zębata (pozwala na osiągnięcie dużego momentu wyciągania) oraz hamulec, który włącza się automatycznie po ustaniu pracy bębna.

Sterownik w wyciągarce odpowiada za prawidłową pracę całego układu. Kolejnym i zarazem ostatnim elementem urządzenia jest zdalne sterowanie, które może być przewodowe bądź bezprzewodowe (oczywiście drugi sposób jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem).

Wyciągarki elektryczne liniowe i łańcuchowe

Wyciągarki elektryczne można podzielić na liniowe i łańcuchowe, a nazwy tych urządzeń zależą od elementu wciągającego, czyli wciągnika.

Wyciągarki liniowe najczęściej są stosowane w urządzeniach dźwignicowych specjalnego zastosowania. Dedykowane są do przenoszenia towarów o maksymalnej wadze czterech ton i mogą transportować ładunek na dużych odległościach dochodzących do stu metrów.

Wyciągarki łańcuchowe charakteryzują się wysokim poziomem trwałości i wytrzymałości. W zależności od modelu urządzenia może ono utrzymać ładunek o wadze nawet dziesięciu ton. Transport tak ciężkiego ładunku może się odbywać na niewielkiej powierzchni i na ogół jest to tylko kilka metrów.

Która wyciągarka jest lepsza: liniowa czy łańcuchowa? Niestety nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim celu będziemy jej używać. Jednak niezależnie od tego, na którą wyciągarkę się zdecydujemy, należy pamiętać także o osprzęcie dodatkowym, który nie tylko jest niezbędny do prawidłowej pracy urządzenia, ale także zwiększa bezpieczeństwo osób z niego korzystających. Osprzęt, podobnie jak wyciągarki elektryczne, dostępny jest w ofercie sklepu Protrailer24.

W naszym asortymencie znajdą państwo szeroki wybór wyciągarek


Wiadomości