Przyczepka SAM – Jak zarejestrować przyczepę SAM ?

Przyczepka SAM – Jak zarejestrować przyczepę SAM ?

Przyczepa - zazwyczaj o niej nie myślimy, ale na pewno każdy z nas odczuł jej brak. Przyczepa jest bardzo praktyczna i może się przydać w wielu sytuacjach. W naszym sklepie znajduje się wiele potrzebnych części  takich jak linki i bębny hamulcowe, zaczepy, lampy, skrzynie czy osie. Łącząc te elementy razem możemy stworzyć wszechstronny pojazd transportowy – czyli przyczepę. Jak wygląda rejestracja takiej przyczepy?

Obecnie składamy oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, że "wszystkie podzespoły użyte do zbudowania przyczepy zostały nabyte drogą legalną i nie pochodzą z kradzieży". Jeszcze kilka lat temu rejestrując przyczepę trzeba było przedstawiać dowody własności podzespołów, co wiązało się z przedstawianiem faktur za wszelkie podzespoły. Dziś na szczęście procedura ta uległa znacznemu ułatwieniu.

Pierwsze swoje kroki kierujemy do Wydziału Komunikacji. Tam składamy podanie o zarejestrowanie przyczepy złożonej we własnym zakresie oraz oświadczenie o którym wspominaliśmy  powyżej. Oczywiście, jeśli posiadamy faktury na podzespoły, należy je również przedłożyć w urzędzie.  W przypadku kiedy wstępna weryfikacja przebiegnie pomyślnie – możemy iść dalej. Składamy wnioski o wydanie decyzji w sprawie nadania cech identyfikacyjnych (numeru) oraz wnioskujemy o czasową rejestrację w celu dojazdu do stacji diagnostycznej na badanie techniczne. Otrzymujemy skierowanie do konkretnej stacji kontroli pojazdów. Dostajemy tymczasowe tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe. Uiszczamy opłaty administracyjne w wyznaczonej kwocie, po czym możemy udać się do stacji kontroli pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego przyczepy oraz nabicia numerów i wykonania tabliczki znamionowej. Opłaty za te czynności w różnych stacjach mogą się różnić między sobą. Z dokumentami otrzymanymi od diagnosty wracamy do wydziału komunikacji. Tam dostajemy decyzję o rejestracji, stałe tablice rejestracyjne oraz kolejne pozwolenie czasowe. Ponownie uiszczamy opłaty administracyjne w odpowiedniej kwocie. Po 2-3 tygodniach odbieramy dowód stały. Pierwsze badanie przyczepy SAM na  stacji kontroli pojazdów składamy wniosek o rejestrację pojazdu SAM, a wraz z nim 4 zdjęcia przyczepy oraz szkic ramy z wymiarami. Na przyczepie nabijane są cechy identyfikacyjne. Otrzymujemy zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz tzw. dokument identyfikacyjny pojazdu SAM. Badanie techniczne przyczepy do 750 kg ważne jest bezterminowo.

All comments

Leave a Reply