Rodzaje gniazd do przyczepy

Rodzaje gniazd do przyczepy

Wybór odpowiedniego gniazda do przyczepy jest bardzo istotny ponieważ zapewnia on prawidłowe połączenie elektryczne, a co za tym idzie, bezpieczny i pewny transport przyczepy. Obowiązujące obecnie przepisy ruchu drogowego wymagają od kierowców zapewnienia właściwego oświetlenia holowanej przyczepie. Do tego niezbędne jest właśnie gniazdo przyczepy z odpowiednią ilością pinów.

Wiązka elektryczna jest instalowana w aucie zwykle przy montażu haka holowniczego. Przydaje się ona nie tylko przy holowaniu przyczepy. Dzięki niej naładujemy akumulator w przyczepie kempingowej, obsłużymy pakiety elektryczne kempingu, takie jak na przykład lodówka czy telewizor. Możemy jej również użyć do zainstalowania dodatkowej tablicy świetlnej przy transporcie rowerów na bagażniku montowanym na haku holowniczym. Dobre platformy do przewozu rowerów często posiadają własne oświetlenie, które wpinamy w gniazdo przyczepy.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje wiązek do haków: siedmiopinowe i trzynastopinowe, uniwersalne lub dedykowane. Główną różnicą między gniazdem siedmiopinowym i trzynastopinowym to ilość przewodów elektrycznych oraz biegunów znajdujących się w gnieździe instalacyjnym.

Gniazdo przyczepy 7 pin (siedmiopinowe)

gniazdo przyczepy 7 pin

Gniazdo do przyczepy lub haka holowniczego siedmiopinowe, zwane także gniazdem siedmiobiegunowym lub siedmiobolcowym, składa się z siedmiu przewodów, które nie posiadają modułu elektronicznego wymaganego w nowszych modelach samochodów. Ten rodzaj wiązki elektrycznej obsługuje podstawowe światła, takie jak kierunkowskazy, światła pozycyjne oraz stop. Gniazdo przyczepy 7 pin przeznaczone jest do obsługi lekkiej przyczepy o wadze do 750 kilogramów lub bagażnika rowerowego montowanego na haku holowniczym.

Każdy bolec w gnieździe instalacyjnym wiązki 7 pin powinien być oznaczony odpowiednim kolorem, który odpowiada za właściwe połączenie. Bolec oznaczony białym kolorem odpowiada za połączenie masy, żółty zapewnia działanie lewego kierunkowskazu, a zielony prawego kierunkowskazu. Czerwony kolor odpowiada za połączenie światła hamowania, czarny to lewe światło pozycyjne, natomiast brązowy kolor odpowiada za prawe światło pozycyjne oraz podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Ostatnim kolorem jest niebieski, który odpowiada za światło przeciwmgłowe.

Gniazdo przyczepy 13 pin (trzynastopinowe)

gniazdo przyczepy 13 pin

Gniazdo do przyczepy lub haka holowniczego trzynastopinowe zwane także gniazdem trzynastobiegunowym lub trzynastobolcowym dzielimy na dwa typy: wiązkę z ośmioma przewodami oraz wiązkę z dwunastoma przewodami (zgodnie z przepisami jeden przewód pozostaje pusty). Gniazdo z ośmioma przewodami obsługuje światło stopu, kierunkowskazy, światła pozycyjne oraz światła cofania. Bardziej rozbudowana wiązka z 12 przewodami obsługuje światło hamowania, kierunkowskazy, światła pozycyjne, światło cofania, umożliwia ładowanie akumulatora przyczepy kempingowej oraz podpięcie przewodu stałego plusa, dzięki któremu podłączymy na przykład lodówkę znajdującą się w przyczepie kempingowej. Gniazdo przyczepy 13 pin przeznaczone jest do holowania przyczepy kempingowej lub innej przyczepy o wadze powyżej 750 kilogramów, a także platformy rowerowej, która wyposażona jest w światła cofania.

W wiązce trzynastobolcowej kolorystyka bolców odpowiada takim samym połączeniom jak w gnieździe siedmiobolcowym. Dodatkowe bolce oznaczone są innymi kolorami i odpowiadają za: bolec czarno-czerwony za połączenie światła cofania, czerwono-brązowy za zasilanie sterowane wyłącznikiem zapłonu, biało-czerwony bolec to podłączenie masy 10, biały kolor przedzielony ukośną linią odpowiada za bolec testu podłączenia przyczepy, natomiast biało-czarny za podłączenie masy 9 2,5 mm.

Instalując hak holowniczy w aucie, warto wybrać bardziej rozbudowane gniazdo z 13 pinami, które ma szersze zastosowanie i pozwala na transport większych przyczepek, przyczep kempingowych czy platform rowerowych wyposażonych we własną instalację świetlną. Co więcej, jeśli zajdzie taka konieczność, możemy dokupić niedrogi adapter, który pozwoli na podpięcie do gniazda trzynastopinowego przyczepy przystosowanej do wiązki siedmiobiegunowej. Niestety, przy gnieździe siedmiopinowym nie mamy możliwości dokupienia przejściówki, co może się wiązać z dodatkowymi kosztami. Zamontowanie gniazda trzynastobolcowego pozwoli nam się przygotować na każdą ewentualność.

Przy zakupie gniazda do haka holowniczego nie warto oszczędzać na jakości materiałów, z jakich wiązka będzie wykonana. Na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu? Wiązki 7 pin oraz 13 pin dobrej jakości posiadają kable o długości około dwóch metrów, które pozwalają bez problemu zamontować przyczepę do samochodu. Kable gniazda powinny być podzielone na dwie wiązki, które umożliwią podłączenie przewodów z obu stron auta. Istotna jest także grubość przewodów – im grubsze, tym lepsze i solidniejsze. Takie modele posiadają również gniazdo podłączone do przewodów, które jest banalnie proste w instalacji bowiem wystarczy je tylko wpiąć do instalacji znajdującej się w samochodzie.

All comments

Leave a Reply