Walka z zanieczyszczeniami – zrób przegląd w swoim aucie

Walka z zanieczyszczeniami – zrób przegląd w swoim aucie

Postępujący efekt cieplarniany i niekorzystny stan powietrza sprawiły, że od kilku, a nawet kilkunastu lat w każdej sferze życia zaczęto większą uwagę zwracać na ekologię. To samo obserwujemy w świecie motoryzacji. Jeśli więc chcemy świadomie użytkować swój samochód, w zgodzie z ekologią, ale też obowiązującymi przepisami, powinniśmy dbać o to, by nasz samochód nie przyczyniał się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Co powinno obudzić naszą czujność? Jakie usterki należy wyeliminować, by za pierwszym razem przejść przegląd techniczny samochodu?

Wyciek z amortyzatorów

Amortyzator odpowiada m.in. za stopień przyczepności pojazdu do nawierzchni, po której się porusza, więc jego stan odpowiada w dużym stopniu za bezpieczeństwo jazdy. Mimo to jest to jedna z najczęściej bagatelizowanych części samochodu przez kierowców. Faktem jest, że w okresowym badaniu nie sprawdza się ich stopnia tłumienia, jednak pojazd z niesprawnymi amortyzatorami nie zostanie dopuszczony do ruchu. Najczęściej powodem ich nieprawidłowego działania jest wyciek oleju, który dotyczy amortyzatorów tradycyjnych, ale też gazowych. Fakt, że w olejach mogą znajdować się niekorzystne dla środowiska detergenty sprawia, że ten element pojazdu powinien być na bieżąco kontrolowany.

Nieprawidłowy skład spalin

W samochodach nowej generacji montuje się urządzenia, które ograniczają emisję niebezpiecznych spalin. Katalizatory, wysokosprawne silniki, systemy start-stop i czynnik Ad-blue – wszystko to przyczynia się do tego, że użytkowanie samochodów ma być bardziej ekologiczne. Może jednak dojść do sytuacji, w której któreś z tych urządzeń ulegnie awarii, a tym samym nasz pojazd będzie emitował szkodliwe substancje dla zdrowia żywych organizmów, takie jak: tlenek węgla CO, węglowodory HC, tlenek i dwutlenek azotu, tlenki siarki, ołów i jego związki, a także sadza, popiół, metale oraz inne substancje stałe i ciężkie związki organiczne w fazie ciekłej zwane też cząstkami stałymi PM.

Problem nieprawidłowego składu spalin dotyczy najczęściej samochodów benzynowych z dość dużym przebiegiem, które podczas jazdy spalają olej. Niespełnianie europejskich norm spalania sprawia, że taki pojazd nie przejdzie przeglądu technicznego, a właściciel będzie się musiał liczyć z ewentualną wymianą silnika.

Wyciek płynów eksploatacyjnych

Na środowisko może także niekorzystnie wpływać wyciek płynów eksploatacyjnych, a tych w samochodzie możemy rozróżnić kilka. Płyn hamulcowy, chłodniczy, do spryskiwaczy czy niezbędny do wspomagania kierownicy to duża ilość detergentów i innych środków, które mogą dostać się do gleby i ją zanieczyścić.

Nieszczelność wydechu

Sprawny układ wydechowy powinien odprowadzać spaliny z silnika oraz zmniejszać hałas przez niego emitowany. Nieszczelna rura wydechowa, tłumik bądź system mocujący może spowodować, że do wnętrza samochodu przedostanie się bezwonny, trujący czad, który poskutkuje zatruciem osób znajdujących się wewnątrz i w efekcie tego wypadkiem na drodze.

Rura wydechowa to także bardzo istotny element ogrzewania postojowego, które coraz częściej montujemy w samochodach osobowych, ciężarowych i innych pojazdach. Dokonując kontroli układu wydechowego w naszym samochodzie, warto również zwrócić uwagę na ten element układu.

Brak filtra DPF

Zadaniem filtra DPF jest wyłapywanie ze spalin cząstek stałych, czyli sadzy i popiołu, by te nie dostawały się do powietrza. Większość kierowców decyduje się na usunięcie filtra z konstrukcji samochodu, ze względu na wysoki koszt jego wymiany. Należy zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie jest legalne i prawo zabrania zmieniania konstrukcji samochodu, która określona jest w warunkach homologacyjnych. Brak filtra DPF powoduje, że szkodliwe cząstki stałe przedostają się do powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jeśli więc nie stać nas na koszty wymiany tego elementu, lepiej zrezygnować z samochodów z silnikami turbodiesel i zdecydować się na wersję benzynową.

We współczesnych czasach, kiedy po drogach jeździ tyle samochodów, dbałość o ekologię powinna być kwestią priorytetową każdego kierowcy. Nieszczelna rura wydechowa czy jakiekolwiek wycieki powinny nas zmobilizować do wizyty w warsztacie samochodowym w celu usunięcia szkodliwych dla nas, ale też dla środowiska usterek.

All comments

Leave a Reply