Wszystko co powinieneś wiedzieć o wyciągarkach hydraulicznych

Wszystko co powinieneś wiedzieć o wyciągarkach hydraulicznych

Wyciągarki samochodowe, to niezwykle przydatne i uniwersalne urządzenia, których prawdziwe zalety doceniamy, kiedy potrzebna jest nam specjalistyczna pomoc. Gdy samochód utknie na grząskim gruncie lub wpadnie do przydrożnego rowu, wykorzystanie wyciągarki samochodowej, może być jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu.

Budowa wyciągarki

Wyciągarki hydrauliczne to specjalistyczne urządzenia służące do wyciągania obiektów o znacznej masie w pionie i przeciągania ich w poziomie. Dla jak najmniej skomplikowanego zobrazowania budowy tego sprzętu można porównać go do szpuli nici. Wyciągarki hydrauliczne składają się z bębna w kształcie walca (podobnego do szpuli), na który nawinięta jest stalowa lina zakończona najczęściej hakiem. Maszyna ta do swojego działania wykorzystuje napęd hydrauliczny wytworzony z silników spalinowych bądź elektrycznych. Napęd hydrauliczny, a dokładniej hydrauliczny układ napędowy to rodzaj instalacji mający za zadanie przenoszenie energii mechanicznej od miejsca źródłowego do punktu odbioru.

wyciągarka hydrauliczna SUPERWINCH H9W PRO

Zastosowanie wyciągarek hydraulicznych

Ze względu na budowę i właściwości wyciągarki hydrauliczne stosuje się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba zastosowania urządzenia o dużej sile do wyciągnięcia/przeciągnięcia czegoś masywnego. Ten rodzaj urządzenia jest wykorzystywany zarówno w przemyśle ciężkim, w którego skład wchodzą na przykład stocznie, gdzie przemysłowe wyciągarki hydrauliczne służą do budowy oraz przeciągania statków. Wykorzystuje się je również w branży motoryzacyjnej ( jako element lawety), budowlanej czy kolejnictwie. Również branża energetyczna, straż pożarna czy wojsko wykorzystują szeroki zakres możliwości wyciągarek hydraulicznych. O zaletach tych urządzeń przekonali się również off-road'owcy, którzy dzięki wykorzystaniu wyciągarek są w stanie pokonywać najtrudniejsze tereny.

Zalety i wady wyciągarek

Na rynku dostępne są wyciągarki elektryczne, wyciągarki hydrauliczne, wyciągarki mechaniczne i wyciągarki ręczne. Wyciągarki hydrauliczne są wolniejsze od popularnych modeli elektrycznych i nieco droższe. Jednak w tym przypadku cena wiąże się z wysoką jakością odzwierciedloną w postaci wytrzymałości urządzenia. Hydrauliczny typ wyciągarki jest wodoodporny, co pozwala na pracę w trudnych warunkach. Jest on także niezwykle trwały i wytrzymały, dzięki czemu sprawdza się przy wyciąganiu obiektów o dużych rozmiarach i masie. Te cechy łącznie oraz posiadana płynna regulacja obrotów stanowią o niezawodności wyciągarek hydraulicznych, co niewątpliwie jest ich największą zaletą.

wyciągarka hydrauliczna SUPERWINCH SI8000

Serwis wyciągarki

By zapewnić jak najdłuższy czasu działania, przy równoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności, każda wyciągarka hydrauliczna wymaga okresowych zabiegów konserwacyjnych. Nie inaczej jest w przypadku wyciągarek hydraulicznych, które pracując w trudnych warunkach, narażone są na eksploatację poszczególnych elementów, co przekłada się nie tylko na utrudnione funkcjonowanie urządzenia, ale także na zmniejszenie bezpieczeństwa pracy z wyciągarką. Właśnie dlatego należy wykonywać okresowe przeglądy sprzętu i konserwować go przez oczyszczenie i nasmarowanie ruchomych elementów, wymianę zużytych części wyciągarki (szczególną uwagę należy zwrócić na hamulec wyciągarki oraz linę). Oprócz tych czynności należy pamiętać o regularnym czyszczeniu maszyny z brudu nagromadzonego w czasie pracy, a będziemy mogli cieszyć się bezawaryjną pracą wyciągarki hydraulicznej przez wiele lat.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie bogaty wybór wyciągarek hydraulicznych renomowanej marki Superwinch, które sprostają nawet największym wyzwaniom.

All comments

Leave a Reply