Wyciągarka SUPERWINCH - Lina stalowa czy syntetyczna?

Wyciągarka SUPERWINCH - Lina stalowa czy syntetyczna?

Każda lina ma swoje wady i zalety. Często jest tak, że lina stalowa używana jest z przyzwyczajenia, ale coraz częściej można zauważyć, że lina syntetyczna staje się coraz bardziej popularna. Jest wygodna w użytkowaniu a do tego posiada wiele zalet, jest miękka, nie kaleczy rąk - zwłaszcza w przypadku kiedy musimy sami nawijać ją ręcznie na bęben, nie jest tłusta od oleju, nie skręca się, łatwiej idzie ją rozwinąć i zwinąć niż linę stalową, waga jest zdecydowanie niższa niż w przypadku stalowego odpowiednika. Taka lina ma też swoje wady. Wydaje się, że lina stalowa jest bardziej odporna na różnego rodzaju przetarcia niż lina syntetyczna. Używając linę syntetyczną trzeba bardzo uważać, aby zbyt często nie ocierała się o ostre przedmioty  - co zdecydowanie może wpłynąć na skrócenie jej żywotności. Hamulec, który znajduje się w bębnie potrafi osiągać bardzo wysoką temperaturę przez co lina może być narażona na topienie się. Także warunki atmosferyczne mają swój wpływ na eksploatację.  Aby uniknąć sytuacji klinowania się liny w rolkach – dobrze jest wymienić je na ślizg. Cena liny syntetycznej jest znacznie większa niż w przypadku liny stalowej.                                                                              

Jakie są zatem zalety liny stalowej? Niska cena, większa odporność na uszkodzenia i przetarcia a tym samym dłuższa żywotność.

Zanim zdecydujemy się na wybór najlepszej liny dla nas musimy przemyśleć w jaki sposób chcemy ją użytkować oraz jakim budżetem dysponujemy. Nie można jednoznacznie stwierdzić która lina jest lepsza. Wszystko zależy od tego do czego będzie wykorzystywana.  U nas znajdziecie szeroki wybór lin jak i wyciągarek SUPERWINCH zarówno stalowe jak i syntetyki– skontaktuj się z nami – postaramy się pomóc.

All comments

Leave a Reply