Wyciągarki elektryczne – gdzie sprawdzą się najlepiej

Wyciągarki elektryczne – gdzie sprawdzą się najlepiej

Wyciągarka samochodowa, niezależnie od jej rodzaju, jest urządzeniem wspomagającym pracę maszyn i pojazdów mechanicznych. Czasami stanowi wyposażenie samochodu, częściej jednak jest modułem kupowanym osobno.

Wyciągarki samochodowe, czy może raczej używanie ich, pozwala na przejazd nawet przez trudną trasę. Ugrzęźnięcie samochodu to dla odpowiedniej wyciągarki żaden problem. Kluczowe jest jednak słowo „odpowiednia”. Warto wiedzieć, gdzie sprawdzą się wyciągarki danego rodzaju, dlatego dziś przyjrzymy się wyciągarkom elektrycznym.

Wyciągarki elektryczne – budowa

Wyciągarki elektryczne napędzane są silnikiem elektrycznym prądu stałego. Napięcie może wynosić 12V lub 24V. Moc wyciągarki elektrycznej samochodowej może wahać się od 0,8kW do 4,8kW. Poza silnikiem, wyciągarki elektryczne wyposażone są w przekładnię ze sprzęgłem. Przekładnia może być planetarna lub ślimakowa.

wyciągarka elektryczna SUPERWINCH Terra 45 SR, 12 V DC

Oczywiście, jak wszystkie inne wyciągarki, modele elektryczne również mają bęben, prowadnice do układania na nich liny i – rzecz jasna – linę. Wyciągarki elektryczne na wyposażeniu mają też pilot, który pozwala nimi sterować. Jednak zależnie od modelu, będzie on albo przewodowy, albo bezprzewodowy.

Wyciągarki elektryczne – porównanie z innymi typami

Żeby przekonać się o tym, gdzie najlepiej sprawdzą się wyciągarki elektryczne samochodowe, dobrze jest najpierw dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy nimi i wyciągarkami innych rodzajów.

Ze względu na wyposażenie we własny silnik, zarówno wyciągarka elektryczna 12V, jak i wyciągarka 24V może pracować z samym akumulatorem. Wyciągarki hydrauliczne i mechaniczne wymagają pracy silnika. Gasnący silnik ani na off-roadzie, ani na zwykłej, lecz trudnej trasie, nie jest niczym nadzwyczajnym. Co zresztą tłumaczy popularność wyciągarek elektrycznych.

Wyciągarki elektryczne są również lżejsze od ich mechanicznych i hydraulicznych odpowiedników. Jeśli nie wybierzemy modelu ze zbyt ciężką liną, możemy zamknąć się spokojnie w 40 kilogramach. Jest to znaczna różnica, często rzecz rozbija się o kilkadziesiąt, a nawet sto kilogramów. Wobec tego, możliwość korzystania, a przede wszystkim montowania wyciągarek elektrycznych jest szerzej dostępna, niż w przypadku innych rodzajów.

Niewątpliwą zaletą wyciągarek elektrycznych jest łatwość ich montażu. I to nie tylko za względu na wspomniany wcześniej ciężar. Nie wymagają one ani całej instalacji (jak przy wyciągarkach hydraulicznych), ani odpowiedniego modelu samochodu, jak wyciągarki mechaniczne.

Wyciągarki elektryczne samochodowe są również tańsze od innych typów (poza wyciągarkami ręcznymi, ale ich możliwości trudno porównywać). Dodatkowo, inaczej niż wyciągarki mechaniczne, można wykorzystywać je też do opuszczania ciężaru.

wyciągarka elektryczna SUPERWINCH Tigershark 9500, 12 V DC

Gdzie sprawdzą się wyciągarki elektryczne samochodowe

Wyciągarki elektryczne są najbardziej popularnymi wyciągarkami na rynku. Niewątpliwie będą one częstym – i dość oczywistym - wyborem w przypadku samochodów osobowych.

Wyciągarki samochodowe 12V i 24V, jeśli wziąć pod uwagę ich górny zakres możliwości uciągu, będą odpowiednie także w przypadku ciężkich samochodów terenowych, specjalistycznych, jak i części pojazdów ciężarowych mieszczących się w kategorii N2.

Zależnie od tego, czego oczekujemy od danego urządzenia, nasza wyciągarka samochodowa może zostać spersonalizowana przez wybranie konkretnego typu liny. Do wyboru są dwa rodzaje – liny stalowe i syntetyczne. Liny stalowe znacznie zwiększają wagę urządzenia, są jednak bardziej niezawodne i sprawdzą się w naprawdę trudnych warunkach. Liny syntetyczne są z kolei nieco łatwiejsze w obsłudze.

Bogaty wybór samochodowych wyciągarek elektrycznych znajdziecie w ofercie naszego sklepu.

All comments

Leave a Reply