Wyjazd na wakacje z przyczepą kempingową

Wyjazd na wakacje z przyczepą kempingową

Podróżowanie przyczepą kempingową z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Mimo tego, że nie jest to najtańsza forma podróżowania, zyskała szerokie grono zwolenników ze względu na wolność, jaką daje. Nie jesteśmy ograniczeni czasem trwania doby hotelowej czy menu restauracji w pensjonacie – możemy wyruszyć w dalszą podróż i próbować lokalnych potraw, kiedy tylko mamy na to ochotę. Jak w takim razie przygotować się na wakacje z przyczepą, by żadna sytuacja nas nie zaskoczyła?

Czy wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Wiele osób zastanawia się, czy można prowadzić samochód z podpiętą przyczepą kempingową, posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B. Otóż istnieje taka możliwość, jeśli spełnimy jeden z dwóch warunków. Pierwszy polega na tym, że łączna masa samochodu i przyczepy nie może przekraczać wagi 3,5 t. Drugi warunek zakłada, że jeśli samochód posiada DMC do 3,5 t i zostanie do niego podłączona przyczepka lekka, czyli o masie do 750 kg, w takiej sytuacji także wystarczająca jest kat. B.

Hak do przyczepki – ważne informacje

Jeśli chcemy do naszego samochodu podpiąć przyczepę kempingową, musimy kupić hak do przyczepki. Na rynku dostępne są haki montowane na stałe lub ściągane. W tym miejscu należy zaznaczyć, że w niektórych państwach (przykładem są Niemcy) jazda z hakiem bez przyczepki grozi mandatem, dlatego już na tym etapie musimy wiedzieć, który rodzaj haka w naszym przypadku najlepiej się sprawdzi.

Haki do przyczepki, które można zdemontować z samochodu, dzielą się na odkręcane na śruby i wypinane na kluczyk. Te drugie są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Istnieją też modele wyposażone w automat, które można ściągać, nie używając do tego żadnych narzędzi.

Montując hak, należy co nieco wiedzieć o elektryce. Otóż zarówno samochód, jak i przyczepy są wyposażone w wiązki o określonych biegunach. Wiązka 7 pin jest zazwyczaj montowana w lekkich przyczepach o masie nieprzekraczającej 750 kg. Taka wiązka obsługuje światła pozycyjne, stopu, kierunkowskazów oraz przeciwmgielne. W przyczepach o większej masie znajduje się gniazdo 13 pin, które pozwala dodatkowo obsługiwać światło cofania, ale także instalację wewnętrzną przyczepy. Jeśli wiązki w samochodzie i przyczepie nie są takie same, należy zamontować przejściówkę, dzięki której będziemy mogli obsługiwać podstawowe oświetlenie.

Sprawna przyczepa i bezpieczna jazda

Wybierając się w podróż przyczepą, nie możemy zapominać o dodatkowych akcesoriach, które mają wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także postoju.

Na lusterka boczne należy zamontować dodatkowe lusterka, które pozwolą nam zobaczyć przestrzeń wokół przyczepki podczas trudniejszych manewrów, takich jak skręcanie, wyprzedzanie czy cofanie.

Warto wyposażyć przyczepkę kempingową w kliny. Pozwoli to na bezpieczne parkowanie pojazdu na wzniesieniach. Kliny warto stosować także podczas postoju i wymiany koła.

Przygotowanie samochodu

Przed wyruszeniem w podróż należy zadbać o stan techniczny samochodu. Przede wszystkim koniecznie trzeba zwiększyć ciśnienie w kołach, gdyż te będą się musiały zmierzyć z większym ciężarem niż na co dzień. Większe ciśnienie wpływa pozytywnie na kilka aspektów: sprawia, że pojazd ma mniejsze zużycie paliwa, lepiej się prowadzi i nie jest w tak dużym stopniu narażony na przebicie opony. Ciśnienie zwiększamy zawsze na zimnych oponach, a poziom, do jakiego możemy je zwiększyć, jest wskazany w instrukcji użytkowania samochodu, a w niektórych pojazdach także na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa.

Samochód bezwzględnie należy wyposażyć w koło zapasowe. Przyda się również zestaw naprawczy do zreperowania opony – w przypadku przebicia gumy będziemy mogli zastosować doraźne środki pozwalające nam na dojechanie do najbliższego warsztatu samochodowego.

Nie zapominajmy o częściach zamiennych do przyczepy. Takie części do przyczep kempingowych jak lampy czy osprzęt elektryczny warto mieć w podróży, gdyż są to te elementy, które najbardziej narażone są na usterkę. Warto sprawdzić, czy sprawne jest gniazdo przyczepy, które odpowiada za doprowadzenie prądu do przyczepy. Jeśli istnieje konieczność zakupu nowej wtyczki, znajdziesz ją w naszym serwisie w kategorii - wtyczki i gniazda przyczepy.

Dodatkowe wyposażenie

Wyposażenie dodatkowe z pewnością zwiększy komfort użytkowania przyczepy. Warto więc wyposażyć przyczepę w przedsionek, który pozwoli nam na schronienie się w cieniu podczas upałów, ale stanie się także miejscem wypoczynku i dodatkowej przestrzeni do przechowywania podczas postojów.

Dodatkowym wyposażeniem może być także bagażnik na rowery, ale także panele słoneczne montowane na dachu przyczepy, które pozwolą na zasilanie urządzeń elektrycznych wewnątrz przyczepy.

O tym nie zapomnij!

Planując podróż przyczepą kempingową, należy się skupić nie tylko na stanie technicznym przyczepy i samochodu, ale także na wyposażeniu samej przyczepy. W natłoku obowiązków przed wyjazdem wakacyjnym bardzo łatwo można zapomnieć o przedmiotach drobnych, ale jakże ważnych podczas wyjazdu.

Sprawdźmy zatem, czy apteczka jest odpowiednio wyposażona. Nie powinno w niej zabraknąć bandaży, środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, kremu z filtrem, a także leków na dolegliwości trawienne.

Podczas wyjazdu może się nam przydać też latarka, igła z nitką, płaszcz przeciwdeszczowy, dmuchany materac z pompką i zestawem naprawczym, a nawet wycieraczka, dzięki której do wnętrza przyczepy nie będziemy wnosić piachu i ziemi.

Nie zapominajmy także o akcesoriach niezbędnych podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Na naszej liście „przedmiotów do zabrania” nie może zabraknąć (poza oczywistymi garnkami, patelniami, przykrywkami i sztućcami) deski do krojenia, ściereczek, tarki, wyciskarki do cytrusów, folii aluminiowej czy woreczków śniadaniowych.

Musimy przyznać, że wyjazd na wakacje przyczepą kempingową to duże przedsięwzięcie. Konieczność zadbania o stan techniczny nie tylko samochodu, ale też przyczepy oraz ilość przedmiotów, które koniecznie należy ze sobą zabrać – wszystko to może nieco przytłaczać, ale powinniśmy na to spojrzeć z drugiej strony. Wakacje z przyczepą dają nam ogromne możliwości zwiedzania i duże poczucie wolności, a to skutecznie przekonuje do takiej formy turystyki.

All comments

Leave a Reply