Zaczepy kulowe i zabezpieczenia antykradzieżowe

Zaczepy kulowe i zabezpieczenia antykradzieżowe

Zaczep kulowy jest elementem łączącym pojazd ciągnący z przyczepką i powinien być dobierany do przyczepki w zależności od tonażu, do którego będzie zastosowany. Na rynku istnieje wiele firm oferujących zaczepy kulowe, a wśród nich wyróżnić można Albe, Knott, AL-KO, Steelpress, Winterhof i oczywiście ProTrailer. W niniejszym artykule skupimy się jednak na dwóch z nich: Knott oraz Al-Ko. Na ich przykładzie pokażemy, jakie wyróżniamy zaczepy, jakie są ich zalety oraz jak poprawnie konserwować i czyścić ten element przyczepy.

Knott

Marka Knott to producent podzespołów do budowy przyczep oraz części zamiennych i serwisowych, dlatego w ich asortymencie nie mogło zabraknąć zaczepów kulowych, które dostępne są w dwóch wariantach. Metalowe przeznaczone są do lekkich przyczep niehamowanych, natomiast odlewane należy wykorzystywać w przyczepach o dużej masie całkowitej, gdyż charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością.

Niektóre modele zaczepów marki Knott (podobnie jak w przypadku produktów innych producentów) zostały wyposażone w zabezpieczenia antykradzieżowe, które skutecznie uniemożliwiają sprzęg przyczepki z pojazdem ciągnącym. Równie częstym rozwiązaniem jest wyposażanie tego elementu w system informujący o zużyciu oraz we wskaźnik bezpieczeństwa, który informuje o pozycji zaczepu.

Zaletą zaczepów kulowych marki Knott jest łatwa i bezpieczna obsługa, ergonomiczna rączka, a także fakt, że zaczep może być zabezpieczony nie tylko w pozycji zahaczonej, ale także niezahaczonej.

W jakim położeniu powinien być zaczep kulowy?

Wysokość sprzęgu samochodu i przyczepy nie jest bez znaczenia, a wręcz przeciwnie – wpływa na bezpieczeństwo nasze, przyczepki, a także innych uczestników ruchu. Poziom zestawu zależy od:

- ciśnienia w oponach pojazdu oraz przyczepki, które zalecane jest przez producenta

- towaru/ładunku na przyczepie, który powinien być równomiernie rozłożony i nie powinien być większy niż wartość maksymalna

- odpowiedniego połączenia przyczepy z samochodem

Na płaskiej nawierzchni bez żadnych pochyłości poziom sprzęgu pojazdu wraz z przyczepą powinien się zbiegać – tylko wtedy gwarantujemy sobie odpowiednie warunki jazdy oraz zahamowania podpiętej przyczepki.

Konserwacja i czyszczenie na przykładzie zaczepu AL-KO

Każdy zaczep kulowy do przyczepki po kilku latach użytkowania jest narażony na mechaniczne zużycie. W szczególności dotyczy to elementów gniazda wraz z okładziną cierną. Użytkownik zestawu samochód-przyczepka, jeśli zdecydował się na zaczep AL-KO, ma możliwość kontrolowania zużycia dzięki umieszczonemu w uchwycie wskaźnikowi. By sprawdzić stan zużycia, należy założyć zaczep AKS 2004/3004 na hak samochodu bez uruchamiania dźwigni stabilizacyjnej. Jeśli na uchwycie zobaczymy zielone pole, oznacza to, że zaczep jest nowy lub zużycie kuli oraz samego zaczepu pozostaje w dozwolonych granicach. Z kolei, jeśli zauważymy czerwone pole, może to sugerować, że:

- zaczep nie jest zużyty, ale kula na haku tak

- zaczep i kula wykazują zużycie

- kula na haku jest nowa, lecz części gniazda z okładziną cierną wykazują zużycie

By określić, co jest przyczyną czerwonego wskaźnika, należy zmierzyć średnicę kuli na haku, która nie może być mniejsza niż 49 mm i sprawdzić, czego dotyczy zużycie.

Zarówno tłuszcz, jak i inne zanieczyszczenia typu kurz czy osad znacznie osłabiają stabilizację zaczepu, dlatego należy regularnie czyścić kulę na haku. Może nam do tego posłużyć rozpuszczalnik, spirytus bądź płyn do czyszczenia hamulca. Należy mieć świadomość tego, że na powierzchni kuli nie mogą się znajdować rysy, rdza  czy nadżerki, ponieważ powoduje to zwiększone zużycie podczas tarcia.

Zaczep kulowy do przyczepki – smarowanie

W trakcie eksploatacji zaczepu kulowego do przyczepki może wystąpić potrzeba smarowania ruchomych części, a w szczególności mechanizmu zaczepu oraz śrub. Przed smarowaniem należy dokładnie oczyścić wszystkie części, a następnie pokryć bardzo cienką warstwą smaru lub oleju, uważając, by smar lub olej nie dostał się na okładziny cierne.

Zabezpieczenia antykradzieżowe

Specjalistyczne przyczepy, czyli takie do przewożenia łodzi, samochodów, koni osiągają coraz wyższe ceny, przez co coraz częściej padają łupem złodziei. Można się jednak uchronić przed kradzieżą, stosując specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe na zaczep kulowy do przyczepki. Mechanizmy zabezpieczające uniemożliwiają połączenie lub rozłączenie przyczepy przez osoby trzecie. Najczęściej do ochrony przyczepy stosuje się metalowe nakładki z kluczem.

Zaczep kulowy do przyczepki to niezbędny element w zestawie pojazd ciągnący-przyczepa. Zaczep zawsze należy dopasowywać do ciężaru, który będzie przewozić przyczepa. Warto również już podczas zakupu zaczepu pomyśleć o rozwiązaniach, które pomogą nam uniknąć kradzieży przyczepki.

All comments

Leave a Reply