Zastosowanie gniazda do przyczepy

Zastosowanie gniazda do przyczepy

Coraz częściej właściciele samochodów osobowych decydują się na montaż haka holowniczego. Jest to bardzo wygodne rozwiązane, które pozwala holować niewielką przyczepkę, bagażnik rowerowy, a nawet przyczepę kempingową. Wraz z montażem haka musimy zadbać o dobranie odpowiedniego gniazda przyczepy. Czym różnią się gniazda przyczepy i jak dobrać je do swojego pojazdu?

Gniazdo przyczepy – za co odpowiada?

Holowanie przyczepy, by było bezpieczne i zgodne z przepisami ruchu drogowego, musi się wiązać z zapewnieniem przyczepie odpowiedniego oświetlenia. Oznacza to, że wraz z montażem haka, należy dokupić wiązkę elektryczną. Na rynku dostępne są gniazda przyczepy 7 pin oraz 13 pin, a to, na którą wersję musimy się zdecydować, zależy od tego, co będzie podczepiane do naszego samochodu.

Gniazdo przyczepy 7 pin

Gniazdo przyczepy 7 pin powinno być montowane do obsługi lekkiej przyczepy o masie nieprzekraczającej 750 kg. Zestaw 7 pinowy z 7 przewodami obsługuje podstawowe światła przyczepy, czyli stop, kierunkowskazy oraz światła pozycyjne.

Gniazdo przyczepy 13 pin

Gniazdo przyczepy 13 pin powinno być stosowane w przyczepach, które muszę być wyposażone w światło cofania. Wiązki 13 biegunowe obsługują nie tylko podstawowe światła oraz światło cofania, ale także zapewniają stałe napięcie oraz możliwość ładowania akumulatorów przyczep kempingowych.

Zestaw 13 pinowy stosowany jest w przypadku ciężkich lawet, dużych przyczep, ale także w przyczepkach do holowania łodzi, przyczepach kempingowych i bagażnikach rowerowych.

Różnica między gniazdem 7 pin a 13 pin

Podstawową różnicą między gniazdem 7 pinowym a 13 pinowym jest przede wszystkim liczba przewodów oraz biegunów w gnieździe instalacji. Funkcjonalność obu rozwiązań pozwala na obsługę różnych pakietów elektryki w naszych przyczepach i bagażnikach.

Gniazdo przyczepy – przede wszystkim jakość

Rynek części do przyczep samochodowych jest bardzo szeroki, dlatego bez większych problemów można znaleźć gniazda przyczepy w niskiej cenie, ale za to kiepskiej jakości. Decydując się więc na konkretne gniazdo przyczepy, musimy stawiać przede wszystkim na jakość, gdyż w przeciwnym razie może się okazać, że po krótkim czasie użytkowania nowe gniazdo nie będzie się nadawało do użycia. Dobrej jakości gniazdo powinno posiadać przewody o długości około 2 metrów, które powinny być też rozdzielone na dwie wiązki. Nie bez znaczenia jest także grubość kabli, ponieważ im będą grubsze, tym solidniejsze.

Gniazdo przyczepy jest niezbędnym elementem w przypadku montowania haka holowniczego i zaczepiania przyczepy. Ta niewielka część, której głównym zadaniem jest umożliwienie stosowania świateł w przyczepie, w dużym stopniu wpływa na bezpieczne poruszanie się po drodze, dlatego, jeśli jeszcze nie zamówiłeś tej części, zrób to właśnie teraz. Mamy nadzieję, że w naszej ofercie znajdziesz idealne gniazdo przyczepy dopasowane do Twojego pojazdu.

All comments

Leave a Reply